Postaci i poezji Wisławy Szymborskiej poświęcony jest w dużej części pierwszy, wydany w niedzielę numer nowego kulturalnego dodatku do dziennika "La Repubblica" pod nazwą "Robinson". "Szymborska, poetka globalna" - taki nagłówek widnieje na pierwszej stronie.
O polskiej poetce pisze m.in. dziennikarz, publicysta i pisarz Włodek Goldkorn. W relacji z Krakowa w dwudziestolecie przyznania jej literackiej Nagrody Nobla podkreśla, że w jej mieście nie ma ulicy dedykowanej Szymborskiej.
"Ale może tak chciałaby właśnie ta piękna i łagodna pani, dla której dyskrecja i sztuka znikania były strategią egzystencjalnego oporu" - zauważa.
"To poezja 2.0"
Autor znanego na całym świecie bestsellera "Gomorra", włoski pisarz młodego pokolenia Roberto Saviano w obszernym tekście o Szymborskiej zauważa, że przed Noblem poetka była "znana i kochana przez grupę najwierniejszych czytelników rozproszonych po każdym zakątku planety".
Jako największą siłę jej poezji wskazuje prostotę i to, że trafia od razu także do kogoś, kto nigdy nie przeczytał żadnego wiersza. "Wiersze Wisławy są gotowe, by można było je zrozumieć, wyczuć, odczuć" - dodaje Saviano. Jego zdaniem słowa Szymborskiej są jak "elektrokardiogram uczuć".
"Kto wie, może Wisława Szymborska byłaby dzisiaj, dzięki swej przenikliwej prostocie, królową portali społecznościowych takich, jak Twitter" - zastanawia się Saviano. Wyraża przekonanie, że to poezja doskonała w obecnej epoce cyfrowej. "To poezja 2.0" - konstatuje.
Obszerna publikacja na łamach dodatku do gazety ilustrowana jest wyklejankami poetki. Zamieszczono też fragmenty jej listów do Kornela Filipowicza.
Autor: pk/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: La Repubblica