"Archipelago Cinema" to kino jak tratwa. 29 sierpnia stanie na wodach Darsena Grande w Wenecji. Zostało zaprojektowane na tegoroczne Międzynarodowe Biennale Architektury, by widzowie mogli oglądać filmy przez kilkadziesiąt dni i nocy w czasie trwania imprezy. Potem kino ruszy w podróż, odwiedzając festiwale filmowe na całym świecie.
Pływające kino stało się sensacją w marcu. Stanęło nieopodal niezamieszkanej i nieskażonej cywilizacją wysepki Ko Yao Noi w Tajlandii.
Brytyjska aktorka Tilda Swinton i tajski reżyser, zdobywca Złotej Palmy w Cannes, Apichatpong Weerasethakul postanowili uatrakcyjnić festiwal filmowy "Film on the Rocks Yao Noi", który organizowali tam przez 4 dni i 3 noce. Do współpracy zaprosili więc światowej sławy architekta Ole Scheerena, który słynie z niebalnych pomysłow.
Kino jak klatki do... hodowli homarów
Postawienie trwałego budynku było wykluczone, konstrukcja musiała być jak najmniej ingerująca w środowisko naturalne. Dlatego za źródło inspiracji posłużyły mu tradycyjne łodzie używane przez tajskich rybaków oraz unoszące się na wodzie drewniane klatki do hodowli homarów.
I tak Scheeren wymyślił salę kinową będącą zespołem drewnianych tratw zacumowanych na Morzu Andamańskim.
Całe kino zostało wykonane z drewna, jedynie do wzniesienia konstrukcji ekranu kinowego i wieży na której znajdował się projektor, użyto stalowych ram. Publiczność znajdowała się na platformie, kołyszącej się na morskich falach na tle charakterystycznych skał w zatoce. Po festiwalu "Archipelago Cinema" nie zniknęło, zostało w Tajlandii na potrzeby lokalnej ludności.
Ole Scheeren postanowił odtworzyć ten pomysł z okazji 13. La Biennale di Venezia, czyli Międzynarodowej Wystawy Architektury. Jego pływające kino wróci w podobnej formie jako drewniana tratwa - tym razem zakotwiczona na wodach Darsena Grande w Wenecji. Będzie jednym z 18 miejsc, gdzie odbywać się bedą imprezy kulturalne w dniach 29 sierpnia-25 listopada.
Na platformie odbędzie się m.in. premiera filmu dokumentalnego "Against All Rules" autorstwa Horsta Brandenburga, który opowie o życiu i najciekawszych projektach architektonicznych Scheerena z ostatnich 6 lat.
Po zakończeniu weneckiego biennale "Archipelago Cinema" ruszy w podróż dookoła świata, będzie odwiedzać różne festiwale filmowe.
Architekt jak celebryta
41-letni Ole Scheeren to niemiecki architekt, pracujący i mieszkający w Pekinie. Zasłynął ze współpracy z Remem Koolhaasem - panowie stworzyli otwartą niedawno siedzibę chińskiej telewizji CCTV w Pekinie, jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków XXI wieku.
Niemiec wraz z Koolhaasem jest też autorem m.in. nowojorskiego sklepu domu mody Prada, który sklepu nie przypomina. Zgodnie z teorią, że "klient ma się przechadzać, kontemplować, odpoczywać i spokojnie, bez presji wyłożonych na półkach towarów rozważać decyzję zakupów", pierwszy poziom sklepu "Epicenter" to tylko... schody.
Scheeren od 2 lat prowadzi własne biuro, które tworzy oryginalne obiekty niemal w całej Azji, m.in. w Hongkongu, Singapurze, na Tajwaniu i w Kuala Lumpur. To on stworzył MahaNakhon Tower w Bangkoku, który jest najwyższym budynkiem w tym kraju. Scheeren specjalizujące się także w interwencjach w naturalnym środowisku, m.in. jest autorem projektu kina samochodowego na teksańskiej pustyni - jego Marfa Drive-In stanęła w 2006 roku, a kuratorem było nowojorskie Museum of Modern Art.
Przystojny architekt w Chinach jest prawdziwą gwiazdą. Paparazzi gonią za nim również z powodu jego związku z aktorką Maggie Cheung, znaną m.in. z filmów "Bękarty wojny" i "Czysta", za którą dostała Złotą Palmę w Cannes.
Autor: am//bgr / Źródło: architizer.com, Wallpaper, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ole Scheeren