Polski "Punkt wyjścia" na krótkiej liście do Oscara

Kultura i styl

Studio Munka-Stowarzyszenie Filmowców Polskich"Punkt wyjścia" w reż. Michała Szcześniaka ma szansę na Oscara

Film Michała Szcześniaka "Punkt wyjścia" znalazł się na krótkiej liście 10 produkcji, które będą się ubiegały o nominację do Oscara - podała Amerykańska Akademia Filmowa. "Punkt wyjścia" będzie rywalizował w kategorii krótki film dokumentalny.

Amerykańska Akademia Filmowa przyznająca co roku Oscary poinformowała w poniedziałkowym komunikacie o umieszczeniu polskiego filmu na liście 10 obrazów, które będą walczyły o ostateczne nominacje do nagrody.

Komitet przyznający nominacje w ramach akademii w kategorii filmów dokumentalnych wybrał 10 najlepszych jego zdaniem tytułów z listy 74, które zakwalifikowały się do pierwszego etapu rywalizacji.

Polski film w najlepszej "10"

"Punkt wyjścia" reżysera Michała Szcześniaka to 26-minutowy dokument opowiadający o Anecie - młodej dziewczynie, która w wieku 19 lat trafiła do więzienia za morderstwo, a po kilku latach zaczęła pracę jako opiekunka pani Heleny zmagającej się z reumatyzmem.

Autorami scenariusza do filmu są Michał Szcześniak i Katarzyna Bonda. Zdjęcia wykonał Przemysław Niczyporuk, a muzykę napisali Wioleta Szcześniak i Radosław Ochnio.

Producentami filmu są Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka i Studio Filmowe N.

Film powstał w ramach programu "Pierwszy Dokument" współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wszystkie filmy z krótkiej listy do Oscara w kategorii krótki film dokumentalny:

"Body Team 12" "Chau, beyond the Lines" "Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah" "50 Feet from Syria" "A Girl in the River: The Price of Forgiveness" "Last Day of Freedom" "Minerita" "My Enemy, My Brother" "Starting Point" ("Punkt wyjścia") "The Testimony"

Autor: adso//tka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Studio Munka