Kultura i styl

Opowieść o prof. Relidze dominuje w Gdyni. Złote Lwy dla filmu "Bogowie"

Kultura i styl

Zwiastun filmu "Bogowie"
Next FilmTomasz Kot jako Zbigniew Religa w filmie "Bogowie"

Złote Lwy, nagrodę dla najlepszego filmu 39. festwialu filmowego w Gdyni, otrzymał film "Bogowie" opowiadający historię prof. Zbigniewa Religi. Wcielający się w jego postać Tomasz Kot został dodatkowo uznany za najlepszego aktora. Nagroda dla najlepszej aktorki powędrowała do Zofii Wichłacz, a dla najlepszego reżysera do Władysława Pasikowskiego.

Nagrodzony Złotymi Lwami film Łukasza Palkowskiego "Bogowie" to opowieść o słynnym lekarzu, kardiochirurgu Zbigniewie Relidze. W 1985 roku przeprowadził on pierwszą w Polsce udaną transplantację serca, otwierając zarazem program transplantacji tego narządu.

Opowieść rozpoczyna się w latach 80., kiedy jako młody, ambitny stażysta wraca z praktyki w USA i próbuje zastosować w Polsce to, czego się nauczył za granicą. Napotyka jednak bariery stawiane przez starych wyjadaczy, którzy wyraźnie blokują rozwój nowoczesnej transplantologii.

Pierwsi aktorzy

Wcielający się w postać prof. Religi Tomasz Kot został uznany przez jury 39. festiwalu filmowego w Gdyni za najlepszego aktora.

Najlepsza aktorka, Zofia Wichłacz, dostała nagrodę za rolę Biedronki w filmie "Miasto 44", w reżyserii Jana Komasy. To opowieść o powstaniu warszawskim, która koncentruje się na losach dwójki młodych bohaterów, "Biedronki" (jej rolę zagrała 18-letnia Zofia Wichłacz) i Stefana (23-letni Józef Pawłowski).

Ekipa filmu "Bogowie"materiały dystrubutora

Pierwszy reżyser

Nagroda dla najlepszego reżysera powędrowała to Władysława Pasikowskiego za film "Jack Strong".

Thriller Pasikowskiego to opowieść o płk. Ryszardzie Kuklińskim, oficerze Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego, który w latach 70. zdobył dość mocną pozycję i dostęp do wielu ściśle tajnych materiałów, po czym nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim i przekazywał mu militarne tajemnice Układu Warszawskiego. Uprzedził Amerykanów m.in. o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Stolica filmu na wybrzeżu

Ceremonia zakończenia festiwalu i wręczenia nagród w konkursie głównym odbyła się w gdyńskim Teatrze Muzycznym.

39. edycja festiwalu filmowego w Gdyni trwała od poniedziałku. Laureatów w konkursie głównym wyłoniło jury pod przewodnictwem Ryszarda Bugajskiego.

Autor: mk/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Watchout Production

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości