Polski projekt kompleksu Muzeum Katyńskiego w warszawskiej Cytadeli znalazł się wśród pięciu finalistów nagrody im. Miesa van der Rohe. Zwycięzcę poznamy w połowie maja.
Komisja Europejska wraz z Fundacio Mies van der Rohe ogłosiły listę pięciu prac, które zostały zakwalifikowane do europejskiego konkursu w dziedzinie architektury współczesnej — nagrody Miesa van der Rohe.
W jury tegorocznej edycji konkursu zasiedli: Małgorzata Omilanowska, Stephen Bates, Goncalo Byrne, Peter Cachola Schmal, Pelin Dervis, Dominique Jakob i Juulia Kauste.
"Prace finałowe ukazują problematykę naszych czasów"
"Mieszkania socjalne, pamięć, a także problem kontekstu i nowych konstrukcji w miejskich starówkach okazały się ważne dla nas jako jury - podkreśliła w komunikacie fundacji Małgorzata Omilanowska, historyk sztuki, była polska minister kultury i członkini jury. - Prace finałowe ukazują problematykę naszych czasów; to, co wydarzyło się w ostatnich latach obnaża głęboko zakorzeniony problem populizmu i braku upamiętnienia. Te pięć projektów pokazuje problem, z którym zmagamy się jako obywatele, nie tylko jako specjaliści od architektury, ale jako członkowie dzisiejszego społeczeństwa".
Kompleks Muzeum Katyńskiego, którego projekt jako jedyny reprezentuje Polskę w tegorocznej edycji konkursu, obejmuje południową część Cytadeli Warszawskiej z trzema zabytkowymi budynkami i centralnie usytuowanym symbolicznym Lasem Katyńskim. Ekspozycja muzealna została usytuowana na dwóch poziomach Kaponiery – zabytkowej budowli artyleryjskiej.
Poza projektem warszawskiego muzeum w gronie finalistów najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej znalazły się: deFlat Kleiburg w Amsterdamie, Ely Court w Londynie, Kannikegården w duńskim Ribe oraz Rivesaltes Memorial Museum (południowa Francja).
Kilka nowości w tegorocznej edycji
"Wybrane przez jury prace czynią z nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe strategiczny element w promowaniu badań, debat oraz rozpowszechnianiu wiedzy na temat architektury współczesnej w Europie. Zagadnienia, takie jak zakwaterowanie zbiorowe, złożoność europejskiego miasta — zarówno współczesna, jak i historyczna — oraz zdolność architektury do tworzenia symbolicznych przestrzeni, otwierają nam możliwość obszerniejszej debaty na temat prac finałowych, wychodzącej poza kręgi architektury, ponieważ odpowiadają one na obawy dzisiejszego europejskiego społeczeństwa" - zaznaczył Anna Ramos, dyrektor Fundació Mies van der Rohe.
Ludwig Mies van der Rohe (1886 -1969) to niemiecki architekt modernistyczny, przedstawiciel stylu międzynarodowego, działający również w Stanach Zjednoczonych. Zaprojektował m.in. biurowiec IBM w Chicago, wieżowiec Commerzbanku we Frankfurcie nad Menem, kompleks Dominion Center w Toronto.
Zwycięzcy nagrody w roku 2017 zostaną ogłoszeni 16 maja na specjalnym wydarzeniu w Brukseli. Jedną z nowości tegorocznej edycji konkursu jest to, że w dniach 20-28 maja cztery obiekty finałowe oraz budynki zwycięzcy i laureata nagrody specjalnej zostaną otwarte do zwiedzania, dzięki czemu będzie można osobiście poznać obiekty, architektów oraz inne osoby zaangażowane w organizację konkursu.
Kolejną nowością jest to, że ceremonii rozdania nagród, która odbędzie się 26 maja w pawilonie Miesa van der Rohe, towarzyszyć będzie seria debat i konferencji skierowanych do szerokiej publiczności.
Autor: tmw/sk / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: StijnSpoelstra, Paul Riddle, Anders Sune Berg, Juliusz Sokołowski, Kevin Dolmaire/miesarch.com