Miodek, Komasa, Kot i Chylińska z medalami. Wręczono Gloria Artis

Kultura i styl

Aktualizacja:
tvn24Dziś wręczono medale "Zasłużony kulturze - Gloria Artis"

Śpiewaczka operetkowa Grażyna Brodzińska, wokalistka Agnieszka Chylińska, językoznawca Jan Miodek, reżyser Jan Komasa i aktor Tomasz Kot są wśród artystów i uczonych uhonorowanych przez minister kultury Małgorzatę Omilanowską medalami "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

- Kultura jest tym motorem, który budzi w nas talenty twórcze, myślenie kreacyjne, wrażliwość, krytyczność widzenia, umiejętność polemizowania - wymieniała minister Omilanowska. - Polska jest z was dumna - mówiła do odznaczonych, dziękując im za wkład w polską kulturę.

Minister zaznaczyła, że "inwestycja w kulturę to nie tylko inwestycja w dobre wydarzenia kulturalne, ale - w budowanie społeczeństwa świadomego swojej tożsamości". "Uczestnictwo w kulturze nas wszystkich rozwija" - podkreśliła szefowa resortu kultury.

Czterdziestolatek, pianista i aktor

Wręczenie medali Gloria ArtisTomasz Gzell | PAP

Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" otrzymali w poniedziałek: śpiewaczka operetkowa Grażyna Brodzińska, organista Joachim Grubich, skrzypek Krzysztof Jakowicz, reżyser-dokumentalista Marcel Łoziński, charakteryzator Waldemar Pokromski, grafik Stanisław Wieczorek, tancerz i choreograf Witold Zapała, rzeźbiarz Kazimierz Gustaw Zemła, a także Piotr Gawron, który zaprojektował medal Gloria Artis. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" odznaczeni zostali: aktorzy Mariusz Benoit, Andrzej Kopiczyński i Tomasz Kot, pianista i kompozytor Krzysztof Herdzin, reżyser Piotr Szulkin oraz językoznawca Jan Miodek. Odznaczeni Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" to z kolei reżyser Jan Komasa i wokalistka Agnieszka Chylińska.

Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Chylińska i Kot nie byli obecni na uroczystości, która odbyła się w siedzibie resortu.

Wręczenie medali "Zasłużony kulturze - Gloria Artis"Tomasz Gzell | PAP

Autor: sol\mtom / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Tomasz Gzell