"Miłość", czyli kobieta i mężczyzna pół wieku później

Reżyser zaangażował do pracy legendy francuskiego kinaMateriały dystrybutora

Powiedzieć, że Michael Haneke nakręcił arcydzieło, to nie powiedzieć nic. Jego "Miłość" ma bowiem siłę rażenia thrillera - ściska za gardło i nie popuszcza, jeszcze długo po skończonym seansie. Zmusza do sięgnięcia w głąb siebie. Nazywany współczesnym Bergmanem reżyser, z pomocą prostych środków stworzył jeden z ważniejszych, jeśli nie najważniejszy obraz dekady. Wielkie kreacje aktorskie legend francuskiego kina - Emmanuelle Rivy i Jeana-Louis Trintignanta uwiarygodniają przejmująco szczerą opowieść o życiu i umieraniu, oswajanym przez miłość.

"Miłość" to dla wielbicieli twórczości Austriaka - "Pianistki" czy "Białej wstążki" dzieło zaskakujące. Haneke przyzwyczaił nas bowiem do zegarmistrzowskiej precyzji swoich filmów, ale i do chłodu emanującego z ekranu. Tym razem jednak jest ciepły i czuły, choć precyzja nie opuszcza go ani na moment. Podczas gdy kino stworzyło coś w rodzaju tabu starości, omijając więdnące ciała i zmarszczki, odmładzając bohaterów, twórca "Miłości" funduje nam wielki spektakl o starości i odchodzeniu. W dodatku akcję filmu, niczym antyczną tragedię, sytuuje w jednym miejscu i czasie - w mieszkaniu pary bohaterów Georgesa i Anne.

- Egzystencja osób starszych i chorych ogranicza się do czterech ścian, w których żyją. Wydawało mi się więc to dramaturgicznie uzasadnione - wyjaśnia obraną formułę reżyser. W czasach gdy kino przyzwyczaiło nas do niezwykłych efektów komputerowych, realizacja filmu z dwójką aktorów w jednej scenografii i utrzymanie uwagi widzów przez 120 minut, to zadanie karkołomne. Wydawać by się mogło, że niewykonalne. Tym bardziej spektakularny jest artystyczny sukces Hanekego, który w tych kameralnych warunkach, stworzył widowisko porażające niczym najmocniejszy thriller.

Duszą tego przedsięwzięcia są legendarni francuscy aktorzy: 85-letnia Emmanuelle Riva (pamiętna z filmu "Hiroszima, moja miłość" Resnaisa) i 81-letni Jean-Louis Trintignant (niezapomniany bohater innego obsypanego Oscarami dzieła „Kobiety i mężczyzny” Lelouche’a). Podczas projekcji filmu Hanekego otrzaskanemu z kinem widzowi, przychodzi zresztą na myśl wymowny podtytuł dla tego obrazu: "Kobieta i mężczyzna pół wieku później".

Oswoić śmierć poprzez miłość

Opowiadać o "Miłości" Hanekego jest niezwykle trudno. Sama historia z pozoru może wydawać się zwyczajna, jej siła tkwi bowiem w tym, jak została opowiedziana. Bohaterami „Miłości” jest dwoje kochających się ludzi, stare małżeństwo nauczycieli muzyki - Georges i Anne. Wielbiciele Schuberta, prowadzący ustabilizowane, dostatnie życie. Ten poukładany świat burzy nagła choroba żony - Anne dostaje udaru, a prosta operacja nie udaje się. Wraca do domu na wózku, ze sparaliżowaną połową ciała. Początkowo funkcjonuje nieźle z pomocą męża, ale jej stan pogarsza się z każdym dniem. Mimo nalegań córki, Georges nie pozwala na umieszczenie jej w zakładzie opieki, składa też żonie przysięgę, że nie odda jej do szpitala.

Ciąg dalszy, to już obserwacja jego zmagań z kolejnymi etapami jej niedołężności i z cierpieniem. Georges świadomie i dobrowolnie chce w nim współuczestniczyć, i nie ma w tym nic z poświęcenia. Jest jedynie autentyczna potrzeba bliskości z kobietą swego życia, nawet wówczas gdy ona już traci kontakt z rzeczywistością i tylko mamrocze niezrozumiale słowa.

Haneke wysnuwa swój dramat ze zwykłych gestów, z banalnych sytuacji. Każdy drobiazg pokazany na ekranie nabiera nowego sensu, każdy coś znaczy i przywodzi na myśl jakieś skojarzenia. Miłość pokazana bez cienia sentymentalizmu, obecna jest w każdej scenie filmu, choć nie mówi się o niej niemal w ogóle. Słowo "kocham" nie pada z ekranu, a jednak nie mamy wątpliwości, że śledzimy historię wielkiego uczucia. Jesteśmy świadkami oswajania śmierci w jedyny możliwy sposób - poprzez miłość.

Haneke do tej pory z pasją odkrywający mroczne zakamarki ludzkiej duszy, tym razem opowiedział się za tymi najjaśniejszymi. W "Miłości" pokazuje jak czerpać z życia, do ostatniej chwili jego trwania. Nawet umieranie potraktował jako ostatni etap jego dopełnienia. Niezwykła, zapadająca w nas na długo, jest scena, w której sparaliżowana częściowo Anne, oglądając album z ich wspólnymi zdjęciami, mówi: "Ależ to piękne". "Co?" - dopytuje się mąż. - "Życie. Takie długie" - odpowiada.

Bez zamiatania pod dywan

Odbierając w maju tego roku Złotą Palmę w Cannes za "Miłość", Haneke wyznał: - Mój film to ilustracja obietnicy, którą złożyliśmy sobie ze wspierającą mnie od 30 lat żoną, gdyby tak się stało, że któreś z nas, znajdzie się w podobnej sytuacji, jak bohaterka filmu. Dlatego właśnie nazywa ten obraz, najbardziej osobistym ze swych dzieł. Określenie "dzieło" w jego przypadku pasuje jak ulał. Haneke nie ma w dorobku obrazów przeciętnych, a wyłącznie bardzo dobre i wybitne, z których każdy kolejny, jest inny od poprzedniego.

Krytyka często próbuje wpisywać jego filmy w nurt toczących się ideologicznych sporów (w przypadku "Miłości" jest to problem eutanazji, którego film dotyka w pewnym momencie, nie drążąc). Haneke - artysta totalny, zwykle wtedy denerwuje się i odcina od tzw. "słusznych" tematów. Wprzęgnięcie sztuki w służbę jakiejkolwiek, nawet najbardziej słusznej ideologii, to rzecz mu obca. Podkreśla, że nie interesuje go robienie społecznego kina i opowiada wyłącznie o tym, co w szczególny sposób dotyka i zmusza do twórczej refleksji jego samego. Często, jak tym razem w przypadku starości i umierania, są to tematy idące pod prąd mainstreamowego nurtu kina. - Zadaniem sztuki jest skonfrontować nas z rzeczami, które w przemyśle rozrywkowym zamiata się pod dywan - mówi Haneke i tak właśnie czyni.

Złota Palma za "Miłość" jest już drugą w dorobku Michaela Hanekego. Pierwszą otrzymał w 2009 r. za kompletnie inną, ale równie znakomitą "Białą wstążkę". Tę wycyzelowaną opowieść o ślepym posłuszeństwie wpojonym zasadom, z czasem przyjmującym postać fanatyzmu a wreszcie terroru, uznano za próbę dotarcia do genezy faszyzmu. Jest jednak znacznie pojemniejsza w znaczenia. Haneke pokazuje bowiem do czego prowadzi bezmyślne podporządkowanie się narzuconym nam regułom. Ten sam dylemat, tym razem pod postacią fizycznego bestialstwa, porusza w głośnym studium przemocy "Funny Games", a jeszcze inaczej eksploatuje go w mniej znanym "Czasie wilka". Z kolei w głośnej adaptacji prozy laureatki Nobla "Pianistka", pokazuje kobietę uzależnioną całkowicie od apodyktycznej matki i skutki owego uzależnienia, prowadzące do tragedii.

"Miłość" to pierwszy film Hanekego, którego bohaterowie nie mają zdeformowanej psychiki. Potrafią kochać i obdarzać się niezwykłą czułością, a w dodatku mają za sobą spełnione, szczęśliwe życie. Po pierwszych projekcjach w Cannes, spodziewając się po tytule przewrotnego manewru reżysera, zaskoczeni recenzenci pisali: "Haneke przechodzi na jasną stronę mocy', "Austriacki filmowiec robi zwrot o 180 stopni".

Jedno nie uległo zmianie: emocje, jakie każdym ze swoich filmów ten niezwykły reżyser uruchamia w widzu. Po pokazie prasowym "Miłości" sala jeszcze przez jakiś czas nie pustoszała - wszyscy nadal tkwili na swoich miejscach. Haneke zafundował nam bowiem swoiste katharsis: wychodzimy z kina z poczuciem oczyszczenia, uczestnictwa w niezwykłym doświadczeniu. Taką moc oddziaływania mają wyłącznie arcydzieła.

Autor: Justyna Kobus/k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały dystrybutora

Pozostałe wiadomości

Co najmniej 10 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych po tym, jak rakieta spadła na boisko piłkarskie na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. Izrael oskarżył Hezbollah. Jak przekazał Reuters, izraelska armia poinformowała, że "szykuje odpowiedź".

Rakieta uderzyła w boisko, wiele osób nie żyje. "Szykujemy odpowiedź"

Rakieta uderzyła w boisko, wiele osób nie żyje. "Szykujemy odpowiedź"

Źródło:
Reuters, PAP

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

24-letni Anthony Esan usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa umundurowanego funkcjonariusza i trafił do aresztu po tym, jak brytyjska policja zatrzymała go w związku z atakiem na żołnierza. Podpułkownik Mark Teeton został kilkukrotnie pchnięty nożem. Jego stan jest ciężki, ale stabilny.

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Źródło:
BBC

Co roku tak się zdarza, ale w tym - wyjątkowo często. Krakowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt przeżywa oblężenie. U progu wakacji trafiają tam psy i świeżo narodzone koty. Jest ich tak wiele, że brakuje specjalistycznej karmy. Potrzebni są darczyńcy, a najlepiej - nowi opiekunowie.

Krakowskie schronisko ma już pod opieką 700 bezdomnych zwierząt, a minęła dopiero połowa wakacji

Krakowskie schronisko ma już pod opieką 700 bezdomnych zwierząt, a minęła dopiero połowa wakacji

Źródło:
Fakty TVN

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miliony ludzi na całym świcie oglądały ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Organizatorzy trzymali szczegóły imprezy w tajemnicy do samego końca, więc niespodzianek nie brakowało. Na wskroś francuska uroczystość była jak święto sportu, sztuki i różnorodności, pełna kulturowych kodów i historycznych odniesień. Do tego oprawa muzyczna na najwyższym poziomie - była Celine Dion, była Lady Gaga, wystąpił też Polak. Publiczność oczarował Jakub Józef Orliński - znakomity śpiewak operowy.

"Było niesamowicie, magicznie, spektakularnie, po prostu cudownie". Wrażenia po ceremonii otwarcia igrzysk

"Było niesamowicie, magicznie, spektakularnie, po prostu cudownie". Wrażenia po ceremonii otwarcia igrzysk

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Kierująca pracami Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zarządziła publikację ośmiu decyzji TK na jego stronie internetowej. To rozstrzygnięcia, których treści nie zostały ogłoszone przez Rządowe Centrum Legislacji. RCL nie publikuje wyroków w związku z przyjętą w marcu uchwałą Sejmu w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023. Sejm uznał wtedy, że Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego, a liczne orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są dotknięte wadą prawną. Stwierdził też, że funkcję Prezesa TK sprawuje osoba nieuprawniona.

Julia Przyłębska mówi o "anarchizacji prawa" i sama publikuje wyroki

Julia Przyłębska mówi o "anarchizacji prawa" i sama publikuje wyroki

Źródło:
PAP

Ukraińskie drony zniszczyły rosyjski bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. Ukraińcy uderzyli w lotnisko Olenia, położone za kołem podbiegunowym w obwodzie murmańskim - powiadomiły w sobotę media z powołaniem na źródła w wywiadzie.

"Bezskutecznie próbowali zestrzelić bezzałogowce". Seria ukraińskich ataków

"Bezskutecznie próbowali zestrzelić bezzałogowce". Seria ukraińskich ataków

Źródło:
PAP

Co najmniej osiem osób zginęło, a pięć zostało rannych w sobotę, gdy samochód wjechał w grupę pieszych w mieście Changsha w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Kierowca pojazdu został zatrzymany, trwa wyjaśnianie przyczyn zdarzenia.

55-latek wjechał w grupę pieszych. Nie żyje osiem osób

55-latek wjechał w grupę pieszych. Nie żyje osiem osób

Źródło:
PAP

Rosyjski resort obrony poskarżył się Stanom Zjednoczonym na "tajną operację" Ukrainy przeciwko Rosji, planowanej rzekomo za zgodą Waszyngtonu. Po rozmowie rosyjskiego ministra obrony Andrieja Biełousowa z szefem Pentagonu Lloydem Austinem USA zwróciły się do Ukrainy o niepodejmowanie działań - podał dziennik "The New York Times".

Kreml poskarżył się USA w sprawie "tajnej operacji" Ukrainy. Waszyngton zareagował

Kreml poskarżył się USA w sprawie "tajnej operacji" Ukrainy. Waszyngton zareagował

Źródło:
PAP

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Pasażerka samolotu, który miał odlecieć z Rzymu do Katanii, przemycała iguanę. Obecności zwierzęcia nie ujawnił żaden system kontroli lotniskowej, a ku zaskoczeniu wszystkich jaszczurkę na pokładzie wykryła... kotka współpasażerki.

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Źródło:
PAP, corriere.it

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od wyborów w 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra prezydencki wyścig w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pochodząca z krakowskiego ogrodu zoologicznego kondorzyca Beti zginęła w szponach innych ptaków podczas swojej misji w Chile. Latem zeszłego roku została wysłana w Andy, by tam przywrócić narażony wyginięciem gatunek na stare miejsce bytowania. Popadła jednak w konflikt z innymi przedstawicielami swojego gatunku. W planach jest kolejna próba reintrodukcji gatunku w Ameryce Południowej.

Kondorzyca z Krakowa miała pomóc odrodzić się ptakom w Chile, zginęła w ich szponach

Kondorzyca z Krakowa miała pomóc odrodzić się ptakom w Chile, zginęła w ich szponach

Źródło:
tvn24.pl
Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP
Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi "Deadpool & Wolverine" z Ryanem Reynoldsem i Hugh Jackmanem w rolach głównych. Prowadząca program opowiedziała też o nowej biografii filmowej Boba Dylana. W piosenkarza i laureata Nagrody Nobla wcielił się Timothée Chalamet.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl