TVN24 | Kultura i styl

Mikis Theodorakis nie żyje. Grecki kompozytor, autor muzyki do "Greka Zorby", miał 96 lat

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
ads/adso
Źródło:
Reuters, greekreporter.com, PAP
ReutersMikis Theodorakis, kompozytor muzyki do filmu "Grek Zorba"

Mikis Theodorakis, grecki kompozytor, autor muzyki do słynnego filmu "Grek Zorba", zmarł w wieku 96 lat. "Dziś straciliśmy część greckiej duszy" - napisała grecka minister kultury, żegnając artystę.

Mikis Theodorakis urodził się w 1925 roku na wyspie Chios, studiował muzykę w Atenach i w Paryżu. Był ważną postacią na greckiej scenie politycznej - najpierw działał w antyfaszystowskim ruchu oporu, potem walczył w szeregach komunistów w wojnie domowej (1946-1949), następnie występował przeciwko tak zwanej dyktaturze pułkowników (1967-1974), którzy zakazali grania i słuchania jego utworów. Zesłany, a potem internowany, wyjechał na emigrację, z której wrócił do kraju witany jak bohater. Sprawował później funkcję posła i ministra.

Mikis Theodorakis - kim był

Twórczość Theodorakisa obejmowała pieśni oparte na największych greckich utworach poetyckich, z których wiele pozostało przez dekady hymnami lewicowych ruchów, ale też symfonie i muzykę filmową. Muzyka Theodorakisa przywoływała jego wizję świata, tęsknotę za postępowym, demokratycznym komunizmem - pisze agencja Reutera.

Mikis TheodorakisKATERINA MAVRONA/EPA/PAP

Światową sławę przyniosło mu skomponowanie muzyki do filmu "Grek Zorba" z 1964 roku, w tym słynnego tańca sirtaki znanego również jako zorba.

Mikis Theodorakis nie żyje

Mikis Theodorakis w 2019 był hospitalizowany w związku z chorobą serca. W czwartek zmarł w Atenach. "Dziś straciliśmy część greckiej duszy. Mikis Theodorakis. Odszedł nasz Mikis, nauczyciel, intelektualista, radykał" - napisała minister kultury Lina Mendoni.

Autor:ads/adso

Źródło: Reuters, greekreporter.com, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KATERINA MAVRONA/EPA/PAP