TVN24 | Kultura i styl

"Nie zostawimy melomanów bez muzyki". Opery i filharmonie grają online

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw//rzw
Źródło:
tvn24.pl

Chociaż w wielu krajach instytucje kultury zostały zamknięte w związku z pandemią koronawirusa, filharmonie i opery - wśród nich najsłynniejsze na świecie - mają dobrą wiadomość dla miłośników muzyki poważnej. Spektakle i koncerty są dostępne w internecie. Do inicjatywy dołączyły także instytucje z Polski.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa, w krajach nią ogarniętych wszystkie najważniejsze instytucje kultury zostały zamknięte, w tym teatry, opery i filharmonie. Cześć spektakli i koncertów została odwołana, część zaś, w tym premiery, zostały odłożone na późniejsze terminy.

Dyrekcje największych scen świata, nie chcąc dopuścić do przerwania działalności artystycznej ani zawieść swych widzów i słuchaczy, postanowiły, że niektóre spektakle i koncerty odbędą się bez udziału publiczności, a dostępne będą w internecie. W większości przypadków bezpłatnie. Oferują też swoje produkcje archiwalne.

Oto niektóre z najciekawszych propozycji.

600 koncertów filharmoników berlińskich

Filharmonia Berlińska, która zamknięta będzie (co najmniej) do 19 kwietnia, oferuje w ramach projektu "Digital Concert Hall" ponad 600 swych koncertów. Wśród nich są nagrania archiwalne z ostatnich 10 lat, ale filharmonicy zapowiadają także kolejne występy na żywo. W miniony weekend Berlińczycy zagrali dwukrotnie.

Czytaj więcej: "Zostań w domu, oglądaj spektakle. Teatry reagują na koronawirusa"

Klasyka opery w domowym zaciszu

Metropolitan Opera w Nowym Jorku udostępnia jednorazowo nagrania archiwalne. Za darmo będzie można zobaczyć na przykład "Łucję z Lammermooru" z Anną Nietriebko, Piotrem Beczałą i Mariuszem Kwietniem czy "Traviatę" z Dianą Damrau, Juanem Diego Florezem i Quinnem Kelseyem.

Zamknięta do 2 kwietnia Opera Wiedeńska gra codziennie online - czytamy na jej stronie internetowej. Oznacza to, że każdego dnia przez swoją platformę internetową prezentuje najważniejsze archiwalne nagrania. To doskonała okazja, żeby za darmo poznać słynne wykonania m.in. "Toski", "Aidy", "Romea i Julii", czy tetralogii Richarda Wagnera.

Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza do siebie

O widzów i melomanów zadbały również polskie instytucje. Jak dowiedziała się redakcja tvn24.pl, Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie nieodpłatnie udostępnia na najbliższe kilka tygodni swoje zasoby. Miłośnicy baletu, teatru i muzyki będą mogli zobaczyć m.in. spektakle: "Halka (wileńska)" w reżyserii Agnieszki Glińskiej, "Straszny Dwór" w interpretacji Davida Pountneya. Dostępne będą także produkcje innych teatrów operowych w Polsce, w tym "Paria" w reżyserii Grahama Vicka. Do obejrzenia warto polecić również brawurową interpretację "Toski" w reżyserii Barbary Wysockiej.

Teatr Wielki - Opera Narodowa nie zapomina o najmłodszych, zapraszając m.in. na baśń muzyczną w reżyserii Beaty Redo-Dobber "Bajko, gdzie jesteś?"

Filharmonicy grają dalej

"Na czas ciszy w gmachu Filharmonii Narodowej, gorąco polecamy wizytę na kanale Filharmonii na YouTube" - czytamy w komunikacie warszawskich filharmoników.

Polecają między innymi "zestawienie introdukcji do Haydnowskiego 'Stworzenia świata' ze 'Świętem wiosny' Strawińskiego z inauguracji sezonu 2019/2020".

"Filharmonia zamknięta, ale to nie znaczy, że zostawimy naszych melomanów bez muzyki" - taką informację ma dla melomanów Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

"Przez dziurkę od klucza będziemy zaglądać do środka lodowej góry, posłuchamy muzyki, przypomnimy najlepsze koncerty, pokażemy niepublikowane dotąd materiały i oczywiście nie zapomnimy o tych najmłodszych, dla których szykujemy niespodzianki" - wyjaśniono. Szczegóły moją zostać opublikowane niebawem.

Szczegółowe i aktualne informacje dotyczące najbliższych streamingów konkretnych wydarzeń można znaleźć na profilach instytucji w mediach społecznościowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Filmy i seriale do nadrobienia. Rozrywka bez wychodzenia z domu"

Autor:tmw//rzw

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości