Archiwalne i nowe spektakle, czytania, rozmowy z ludźmi kultury. Teatr Żydowski chwali się, że jako pierwszy w Polsce przechodzi do świata on-line i zaproponuje regularny repertuar na najbliższe tygodnie. Na fakt, że koronawirus "uwięził" w domach mieszkańców, reagują także inne warszawskie teatry.
- To ciężkie zadanie, ale teatr już jakiś czas temu wykroczył poza granice swoich czterech ścian, sceny pudełkowej. Spektakle odbywały się w miejscach publicznych, więc czemu by nie online. To nie jest dla nas łatwa sytuacja, ale aktorzy chcą grać, chcą utrzymać kontakt ze swoją widownią - mówił "Faktach po Południu" TVN24 Dawid Szurmiej, aktor Teatru Żydowskiego.
- Chcemy zrobić kilka rzeczy. (Po pierwsze - red.) pokazać archiwalne spektakle w przestrzeni wirtualnej. To będą takie spektakle jak "Dybuk", "Golem" czy "Berek" Mai Kleczewskiej, ale też sztuki z lat 70. Stefana Szlachtycza czy Jerzego Gruzy, które nie ujrzały światła dziennego. Do tego chcemy dodać czytania performatywne. Aktorzy nie będą wychodzili z domu, ze swoimi kolegami i widzami będą się łączyli on-line. Chodzi o teksty, które nie były jeszcze wystawiane, a mogą stanowić przyszłość repertuarową - zapowiedział Szurmiej.
Jak dodał, rozważana jest także transmisja na żywo małych form teatralnych, kiedy będzie to bezpieczne.
Teatr zapowiada także publikację koncertów finałowych Festiwalu Warszawa Singera, benefisu Szymona Szurmieja czy spotkań z wybitnymi artystami, które prowadził Remigiusz Grzela. Dostęp do wszystkiego będzie na razie bezpłatny. - Jeśli sytuacja potrwa dłużej, może dojdzie do tego, że będziemy chcieli sprzedawać bilety - zastanawiał się aktor. - Ale w ciągu najbliższych dwóch tygodni chcemy te wydarzenia udostępnić nieodpłatnie - zastrzegł.
"Zostań w domu, nie wychodź z teatru!"
TR Warszawa, zwracając się do widzów z hasłem "Zostań w domu, nie wychodź z teatru!" na początek proponuje obejrzenie "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W najbliższą sobotę o godz. 19.00 na Facebooku teatru odbędzie się pokaz rejestracji spektaklu "Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó.
Teatr Ateneum dołączając do akcji "Zostań w domu, nie wychodź z teatru!" poleca widzom reżyserski debiut Piotra Fronczewskiego "Ja, Feuerbach" (dostępny na stronie Ninateka.pl).
Teatr Powszechny zaprasza do udziału w wirtualnym eksperymentalnym slamie poetyckim. W piątek uczestnicy będą prezentować nagrania video i dźwiękowe swoich eksperymentów.
"Teatr Dramatyczny informuje, że na swoim kanale You Tube ma ponad 30 nagrań z czytań i dyskusji Laboratorium Dramatu. Teatr Syrena zaprasza na swój Facebookowy profil na spotkanie z aktorami i aktorkami grającymi na scenie co dzień, a także do oglądania kanału You Tube, gdzie pokazuje kulisy powstawania spektakli" - informuje urząd miasta.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: M.Hueckel / Teatr Żydowski