Najnowsze

Zostań w domu, oglądaj spektakle. Teatry reagują na koronawirusa

Najnowsze

Autor:
b/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Teatr Żydowski wirtualnie
TVN24Teatr Żydowski wirtualnie

Archiwalne i nowe spektakle, czytania, rozmowy z ludźmi kultury. Teatr Żydowski chwali się, że jako pierwszy w Polsce przechodzi do świata on-line i zaproponuje regularny repertuar na najbliższe tygodnie. Na fakt, że koronawirus "uwięził" w domach mieszkańców, reagują także inne warszawskie teatry.

- To ciężkie zadanie, ale teatr już jakiś czas temu wykroczył poza granice swoich czterech ścian, sceny pudełkowej. Spektakle odbywały się w miejscach publicznych, więc czemu by nie online. To nie jest dla nas łatwa sytuacja, ale aktorzy chcą grać, chcą utrzymać kontakt ze swoją widownią - mówił "Faktach po Południu" TVN24 Dawid Szurmiej, aktor Teatru Żydowskiego.

- Chcemy zrobić kilka rzeczy. (Po pierwsze - red.) pokazać archiwalne spektakle w przestrzeni wirtualnej. To będą takie spektakle jak "Dybuk", "Golem" czy "Berek" Mai Kleczewskiej, ale też sztuki z lat 70. Stefana Szlachtycza czy Jerzego Gruzy, które nie ujrzały światła dziennego. Do tego chcemy dodać czytania performatywne. Aktorzy nie będą wychodzili z domu, ze swoimi kolegami i widzami będą się łączyli on-line. Chodzi o teksty, które nie były jeszcze wystawiane, a mogą stanowić przyszłość repertuarową - zapowiedział Szurmiej.

Jak dodał, rozważana jest także transmisja na żywo małych form teatralnych, kiedy będzie to bezpieczne.

Zdjęcie ze spektaklu "Dybuk" w reżyserii Mai KleczewskiejM.Hueckel / Teatr Żydowski

Teatr zapowiada także publikację koncertów finałowych Festiwalu Warszawa Singera, benefisu Szymona Szurmieja czy spotkań z wybitnymi artystami, które prowadził Remigiusz Grzela. Dostęp do wszystkiego będzie na razie bezpłatny. - Jeśli sytuacja potrwa dłużej, może dojdzie do tego, że będziemy chcieli sprzedawać bilety - zastanawiał się aktor. - Ale w ciągu najbliższych dwóch tygodni chcemy te wydarzenia udostępnić nieodpłatnie - zastrzegł.

"Zostań w domu, nie wychodź z teatru!"

TR Warszawa, zwracając się do widzów z hasłem "Zostań w domu, nie wychodź z teatru!" na początek proponuje obejrzenie "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W najbliższą sobotę o godz. 19.00 na Facebooku teatru odbędzie się pokaz rejestracji spektaklu "Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó.

Teatr Ateneum dołączając do akcji "Zostań w domu, nie wychodź z teatru!" poleca widzom reżyserski debiut Piotra Fronczewskiego "Ja, Feuerbach" (dostępny na stronie Ninateka.pl).

Teatr Powszechny zaprasza do udziału w wirtualnym eksperymentalnym slamie poetyckim. W piątek uczestnicy będą prezentować nagrania video i dźwiękowe swoich eksperymentów.

"Teatr Dramatyczny informuje, że na swoim kanale You Tube ma ponad 30 nagrań z czytań i dyskusji Laboratorium Dramatu. Teatr Syrena zaprasza na swój Facebookowy profil na spotkanie z aktorami i aktorkami grającymi na scenie co dzień, a także do oglądania kanału You Tube, gdzie pokazuje kulisy powstawania spektakli" - informuje urząd miasta.

Autor:b/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: M.Hueckel / Teatr Żydowski

Pozostałe wiadomości