Katarzyna Kobro, jedna z najwybitniejszych europejskich rzeźbiarek międzywojnia, wspomniana została przez najpopularniejszą wyszukiwarkę internetową. W 124. rocznicę urodzin rzeźbiarki w Google Doodle zobaczyć można specjalną grafikę.
Katarzyna Kobro urodziła się 26 stycznia 1898 roku w Moskwie, w rosyjsko-niemieckiej rodzinie. W 124. rocznicę jej urodzin Google za pomocą Google Doodle przypomina jedną z najważniejszych rzeźbiarek w historii.
Od najmłodszych lat fascynowała się sztuką i nauką. Wykształcenie artystyczne zdobyła jeszcze w carskiej Rosji. Do Polski przeprowadziła się na początku lat 20. XX wieku z świeżo poślubionym mężem - Władysławem Strzemińskim. Tu dołączyła do najważniejszych międzywojennych grup artystycznych: Blok, Praesens i "a.r.". Przyjaźniła się z Julianem Przybosiem i Janem Brzękowskim. Wspólnie ze Strzemińskim opublikowała pracę teoretyczną "Kompozycja przestrzeni".
Katarzyna Kobro - pionierka europejskiego konstruktywizmu
Swoje prace prezentowała w różnych zakątkach Europy: Paryżu, Brukseli, Hadze, Amsterdamie. Należała do międzynarodowej grupy skupiającej artystów tworzących sztukę abstrakcyjną Abstraction-Création. Jako jedyna polska artystka podpisała paryski manifest nowej sztuki "Manifeste Dimensioniste" Charlesa Sirato. To właśnie na tym manifeście opierała się filozofia jej sztuki, w której wykorzystywała najnowsze zdobycze naukowe.
Z Łodzią związana była od 1931 roku. Tu pracowała przede wszystkim jako nauczycielka w szkołach średnich i zawodowych. Pod koniec lat 30. na świat przyszła jej jedyna córka - Nika, a Kobro poświęciła się macierzyństwu. W 1947 roku rozstała się ze Strzemińskim. Ostatnie cztery lata spędziła bez środków do życia. Zmarła w hospicjum w 1951 roku.
Przez krytyków i historyków sztuki doceniona została dopiero po śmierci. Obecnie zaliczana jest do pionierów europejskiego konstruktywizmu oraz określana mianem jednej z najważniejszych rewolucjonistek myślenia o rzeźbie. Większość z zachowanych prac Kobro należy do kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.
Autorka/Autor: tmw
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: google.com/doodles