Japończyk Kazuyoshi Kumakiri z filmem "My Man" otrzymał statuetkę Złotego św. Jerzego na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Nagrodą główną w konkursie filmów dokumentalnych uhonorowano zaś polską produkcję "Deep Love" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Były też akcenty polityczne: szef festiwalu Nikita Michałkow ocenił, że sankcje polityczne Zachodu przeciw Rosji odbiły się na moskiewskiej imprezie. I że "jest to nieprzyjemne".
Zwycięski film Japończyka Kazuyoshi Kumakiri - "Mój mężczyzna" ("Watashi no Otoko") po projekcji porównywano do głośnej adaptacji obrazoburczej "Lolity" Vladimira Nabokova w reżyserii Stanleya Kubricka.
Kumakiri także zaadaptował powieść - swojego rodaka Kazukiego Sakuraby z 2007 r. o tym samym tytule, opowiadającą historię "zakazanej" miłości dojrzałego mężczyzny i jego młodziutkiej uczennicy. Z tym, że reżyser zadał pytanie: czy taka miłość dziś jest nadal "zakazaną"?Jeśli o "Lolicie" pisano, że "oburza", to w porównaniu do tego, co pokazał Japończyk - zdaniem gości festiwalu - film Kubricka jest układnym i grzecznym obrazem. "My Man" pokazuje nie tylko gorące pieszczoty, ale i surrealistyczne łóżkowe sceny, w których kochankowie są np. zalewani deszczem krwi (co symbolizować ma dziką namiętność).
Występujący w tym filmie Tadanobu Asnano został uhonorowany statuetką Srebrnego św. Jerzego za najlepszą rolę męską. Srebrnego św. Jerzego za najlepszą rolę żeńską otrzymała ukraińska aktorka Natalka Polovynka za kreację w dziele "Bracia. Ostatnia spowiedź" ("Braty. Ostatnia spowid").
Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymała Waleria Gaj Germanika z Rosji za film "Tak i tak" ("Da i da").
Jury konkursu głównego przewodniczył rosyjski reżyser Gleb Panfiłow, a zasiadali w nim m.in.: niemiecka aktorka Franziska Petri i francuski producent Laurent Danielou.
"Deep Love" po polsku
Bohaterem zwycięskiego polskiego dokumentu "Deep Love" (to oryginalny tytuł filmu, od trzech miesięcy dystrybuowanego na polskich ekranach) jest Janusz - niezwykle aktywny człowiek, zapalony nurek z wielkimi osiągnięciami.
Mężczyzna nagle doznaje udaru, w wyniku którego zostaje sparaliżowany. Dzięki rehabilitacji i pomocy swojej partnerki Asi, zaczyna się poruszać i funkcjonować. Nadal jednak ma poważne problemy z porozumiewaniem się, a jedyną osobą, która rozumie jego mowę jest ukochana kobieta. To ona staje się pośrednikiem między Januszem a resztą świata.
Tym, co go motywuje do dalszej walki jest wielkie marzenie - chciałby ponownie zanurkować, choć to groźne dla jego zdrowia i życia. Jego celem staje się wyprawa do Blue Hole, które jest wyzwaniem nawet dla sprawnego nurka.
Jan P. Matuszyński to niespełna 30-letni absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, mający już na koncie sporo nagród.
Jest m.in. autorem dokumentu "15 lat milczenia" (Nagroda Publiczności na MFF "Etiuda and Anima" w Krakowie w 2007 r., Nagroda Ambasady Francji na 9. Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN w 2008 r.). Nakręcił także krótkometrażową fabułę "Razem" (I Nagroda w konkursie studenckim na "Lecie Filmów" w Toruniu w 2007 r., II Nagroda Publiczności na 2. Międzynarodowym Festiwalu Filmu Filozoficznego "Kinematograf Filozoficzny" w Krakowie).
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie organizowany jest od 1959 roku. Wśród zwycięzców przeglądu były także polskie filmy. Statuetkę Złotego św. Jerzego zdobyły "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (w 1975 roku), "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego (1979 r.) i "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" Krzysztofa Zanussiego (2000 r.).
Nagrody 36 MIFF w Moskwie
Główna nagroda Złoty św. Jerzy: "Mój mężczyzna" (reż. Kazuyoshi Kumakiri, Japonia)
Specjalna Nagroda Jury - Srebrny św. Jerzy: "Światło moich oczu" (reż. Melik Saracoğlu, Hakka Kurtulus, Turcja)
Srebrny św. Jerzy dla najlepszego reżysera: Waleria Gai Germanika za "Tak i tak"
Srebrny św. Jerzy dla najlepszego aktora: Tadanobu Asano ("Mój mężczyzna", Japonia)
Srebrny św. Jerzy dla najlepszej aktorki: Natalka Polovynka ("Bracia. Ostatnia spowiedź", Ukraina)
Srebrny św. Jerzy dla najlepszego filmu dokumentalnego: "Deep Love" (reż. Jan P. Matuszkiewicz, Polska)
Nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego: "14 kroków" (reż. Shavkin Maxim, Rosja)
Nagroda za wkład w światowe kino: Gleb Panfilow, Rosja
Specjalna nagroda za "podbój szczytów aktorskich i wierność zasadom szkoły Stanisławskiego": Inna Czurikowa, Rosja
Autor: Justyna Kobus//kdj/zp / Źródło: 36.moscowfilmfestival.ru/tvn24.pl, PAP