Janusz Majewski z Platynowymi Lwami festiwalu w Gdyni


24 września 2016 roku na gali zamknięcia 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni nagrodę Platynowe Lwy odbierze wybitny polski reżyser i scenarzysta – Janusz Majewski.

Nagroda Platynowe Lwy przyznawana jest przez Komitet Organizacyjny Festiwalu Filmowego w Gdyni jako wyraz uznania za całokształt twórczości. Laureata nagrody proponuje Rada Programowa w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Wśród dotychczasowych laureatów są tak wybitni twórcy, jak Jerzy Antczak, Witold Sobociński, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Jerzy Wójcik, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski. Janusz Majewski jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych polskich reżyserów filmowych. W 2015 roku na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni odebrał Srebrne Lwy za swój ostatni, znakomicie przyjęty film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy".

50-letni dorobek filmowy i telewizyjny

Janusz Majewski urodził się w 1931 roku we Lwowie. Jest absolwentem architektury na Politechnice Krakowskiej oraz reżyserii w szkole filmowej w Łodzi. Jako reżyser filmów fabularnych zadebiutował w 1966 roku wielokrotnie nagradzanym "Sublokatorem". Do najważniejszych filmów w karierze reżysera należą takie tytuły, jak m.in. "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" (1969), "Lokis" (1970), "Zazdrość i medycyna" (1973), "Zaklęte rewiry" (1975), "Sprawa Gorgonowej" (1977), "Lekcja martwego języka" (1979), "Po sezonie" (2005) czy "Mała matura 1947" (2010). Niezwykłą popularność przyniósł mu serial telewizyjny "Królowa Bona" (1980). Majewski realizował również filmy telewizyjne, dokumentalne oraz spektakle teatru telewizji. W 2008 roku wyreżyserował cieszący się uznaniem widzów telewizyjny serial "Siedlisko". Jego filmy zdobyły dziesiątki nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach, m.in. w Gdańsku i Gdyni, w Krakowie, Łagowie, Vancouver, Cork, Montrealu, Edynburgu, Mannheim, Chicago, Panamie.

"Zawsze starałem się robić jak najlepsze kino"

- Starałem się uciekać przed zaszufladkowaniem. Nie chciałem stać się specjalistą od jakiegoś gatunku, wolałem szukać czegoś nowego, pokonywać kolejne przeszkody – mówił w wywiadzie dla „Magazynu Filmowego” SFP wiosną 2016 roku. – Zawsze starałem się robić jak najlepsze kino. Fascynowała mnie zawsze sama jego istota jako spektaklu obrazu, ale i dźwięku, spektaklu, który jest stopem wielu elementów – literatury, aktorstwa, sztuk plastycznych etc. Kino jako konglomerat wielu sztuk - dodał. Majewski jest autorem książek biograficznych i opowiadań. Jako prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich w latach 1983 –1990 walczył m.in. o wprowadzanie "półkowników" (filmów, które nie były rozpowszechniane z powodu cenzury - red.) na ekrany i o dokończenie realizacji wielu wybitnych filmów, opiekował się filmowcami w ciężkiej sytuacji życiowej, wreszcie – otworzył SFP na świat, nawiązując ważne międzynarodowe kontakty. Obecnie Janusz Majewski pełni funkcję Prezesa Honorowego SFP. Jest rektorem Warszawskiej Szkoły Filmowej. - Kiedy przeglądamy filmografię Janusza Majewskiego, reakcją musi być pokora. Nie wiem, czy mamy w polskim kinie drugiego reżysera, który tak wspaniale połączyłby elegancję stylu z wszechstronnością zainteresowań. Majewski to reżyser-erudyta, reżyser-literat, a zarazem reżyser, który kilkoma pociągnięciami potrafi wykreować na ekranie pełny, oddychający życiem świat. Te światy były na przestrzeni lat różne, ale nie zmieniała się pieczołowitość i pasja, a także – powiedzmy to wprost – mądrość, z jaką pan Janusz te światy na ekranie kreował - powiedział Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny gdyńskiego festiwalu, podkreślając wyjątkowość dorobku tegorocznego laureata. 41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku.

Autor: tmw/ja / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości