Jak Wojsko Polskie miało podbijać Europę

Kultura i styl

Aktualizacja:
ipn.gov.plPierwszy numer nowego miesięcznika IPN - "Pamięć

177 taktycznych rakiet jądrowych, 17 atomowych bomb lotniczych, 2700 czołgów, 2459 dział i moździerzy i 417 samolotów. Z takim wyposażeniem, uzależnione od Sowietów w czasach PRL, Wojsko Polskie miało – w ramach tzw. Frontu Polskiego – atakować północne Niemcy, Danię i Holandię. Te informacje z artykułu Daniela Koresia otwierają pierwszy numer nowego miesięcznika Instytutu Pamięci Narodowej - "Pamięć.pl"

Fragment mapy ataku Układu Warszawskiego na płn IPN

Pierwszy numer nowego pisma odkrywa plany inwazji Układu Warszawskiego na Zachód. Jak pisze Koreś, uderzenia nuklearne planowano m.in. na Kopenhagę, Bremę, Amsterdam, Rotterdam i Antwerpię. Jako bonus czytelnicy otrzymają reprint wielkoformatowej, do niedawna ściśle tajnej, mapy pochodzącej z archiwów Układu Warszawskiego, która przedstawia plan ataku państw bloku sowieckiego na północno-zachodnią Europę.

W numerze także - rozmowa z prof. Andrzejem Paczkowskim o tym, czym jest pamięć narodowa i jakie pułapki czyhają na badacza historii współczesnej. Poza tym - o początkach telewizji w Polsce, peerelowskim Dzienniku Telewizyjnym oraz o historii filmu.

Nowy miesięcznik IPN dostarczy nie tylko wartościowych materiałów edukacyjnych, recenzji książek i filmów, ale znajdziemy tam także np. kawały polityczne.

Nieznane fakty, zaskakujące fotografie

"Pamięć.pl" to czasopismo IPN poświęcone historii XX wieku. Ma charakter popularnonaukowy – jego najważniejszym zadaniem jest popularyzacja wiedzy na temat dziejów najnowszych oraz prezentacja wyników badań prowadzonych przez historyków pracujących w instytucie. Łamy pisma są także otwarte dla autorów spoza IPN. Czytelnicy znajdą w piśmie nieznane fakty, interesujące dokumenty, zaskakujące fotografie.

Miesięcznik będzie kontynuować misję swego poprzednika, "Biuletynu IPN", przybliżając ważne tematy z zakresu historii XX wieku. Niewątpliwą zaletą nowego pisma będzie atrakcyjna szata graficzna – kolorowy, opatrzony dużą liczbą zdjęć periodyk skierowany jest do szerokiego kręgu czytelników, szczególnie do uczniów, studentów, nauczycieli i wszystkich miłośników historii.

Pismo dostępne jest w sieci Empik oraz w stołecznych punktach sprzedaży IPN: przy ul. Towarowej 28 i Marszałkowskiej 21/25. Poza tym Instytut wysyła blisko 5 tys. egzemplarzy pisma do szkół ponadgimnazjalnych, kuratoriów i bibliotek.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ipn.gov.pl