TVN24 | Kultura i styl

Demi Lovato: jestem osobą niebinarną

TVN24 | Kultura i styl

Źródło:
BBC News, NME, tvn24.pl

Z dumą chciałam przekazać, że jestem osobą niebinarną i oficjalnie zmienię zaimki określające moją osobę na neutralne płciowo - oświadczyła w środę amerykańska wokalistka, aktorka i aktywistka Demi Lovato.

Demi Lovato popularność zdobyła dzięki filmom dla nastolatków, w których debiutowała, mając 10 lat. Swój pierwszy album wydała jako 16-latka. W kwietniu ukazał się siódmy studyjny krążek Lovato.

W środę na twitterowym koncie opublikowała nagranie opatrzone wpisem: "Codziennie budzimy się i otrzymujemy szansę, aby być tym, kim chcemy i kim życzymy sobie, by być. Większość życia dorastałam na waszych oczach. Widzieliście te dobre i złe momenty oraz wszystko pomiędzy".

"Z dumą chciałam wyznać, że identyfikuję się jako osoba niebinarna i oficjalnie zmienię zaimki określające moją osobę na neutralne płciowo - wyznała, zapowiadając, że od teraz będzie używać zaimków "they/them".

Niebinarność jest określeniem używanym przez osoby, które nie przypisują sobie żadnej z tożsamości seksualnych, wyrażonych w podziale na kobiety i mężczyzn.

W języku angielskim, który nie jest tak zdeterminowany płciowo, jak język polski, osoby niebinarne - zgodnie z rekomendacją Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - używają tych właśnie form. W języku polskim można używać języka neutralnego poprzez pomijanie form rodzajowych (np.: "Moim miejscem zamieszkania jest Gdańsk"). Tworzone są również nowe formy czasowników jak "kupiłom", "jechłum", "kupiło mi się". W języku pisanym są stosowane formy: "jechałxm" bądź "jechał_m".

Lovato: mówię o tym dla tych, którzy nie są w stanie

Lovato zwraca również uwagę, że swoją tożsamość płciową zrozumiała w trakcie procesu zdrowienia i pracy nad sobą. W lutym przyznała, że w trakcie pobytu w szpitalu, do którego trafiła po przedawkowaniu narkotyków w 2018 roku, doznała trzech udarów oraz zawału serca.

Gwiazda amerykańskiego talent show "Factor X" zwróciła uwagę, że niebinarność "w najlepszy sposób oddaje płynność, jaką czuje w zakresie ekspresji płciowej".

Piosenkarka zaznaczyła, że nadal uczy się i pracuje nad sobą oraz że "nie postrzega siebie jako eksperta" w temacie niebinarności.

"Mówię o tym dla tych, którzy nie byli w stanie podzielić się tym, kim są naprawdę, z tymi, których kochają. Proszę, żyjcie nadal w prawdzie i wiedzcie, że wysyłam wam dużo miłości" - podsumowała.

CZYTAJ TAKŻE: "Prowadzony obecnie dyskurs, dotyczący transpłciowości, zamyka się w obleśnych pytaniach"

tmw/kab

Źródło: BBC News, NME, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości