Ponad 2 tys. zaproszonych gości - w tym David Lynch, Keanu Reeves, Gus Van Sant i Alan Parker - pojawi się w Bydgoszczy na 20. edycji festiwalu filmowego Plus Camerimage. Impreza potrwa do 1 grudnia.
- W ciągu 20 lat festiwal stał się imprezą rozpoznawalną w Polsce i na świecie. W tym roku gościmy wybitnych twórców jak David Lynch, Keanu Reeves i Alan Parker - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Marek Żydowicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu do Bydgoszczy przyjedzie 1000 studentów szkół filmowych z całego świata, 400 autorów zdjęć filmowych, montażyści, aktorzy, scenarzyści i reżyserowie. Do najsłynniejszych gości należą David Lynch, reżyser takich obrazów jak "Blue Velvet", "Miasteczko Twin Peaks", "Dzikość serca" i "Człowiek-słoń", a także aktor Keanu Reeves, znany z ról w "Matrixie", "Adwokacie diabła" i "Moje własne Idaho".
Docenią za całokształt Nagrodę za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Wadim Jusow, rosyjski autor zdjęć, znany z pracy z reżyserem Andriejem Tarkowskim przy kręceniu takich obrazów jak "Solaris" i "Andriej Rublow". Nagrodę za całokształt twórczości reżyserskiej otrzyma David Lynch.
Z kolei nagroda dla montażysty ze szczególną wrażliwością wizualną trafi do Alana Heima - przewodniczącego Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów, laureata Oscara, znanego z pracy przy takich filmach jak "Cały ten zgiełk" Boba Fosse i "Sieć" Sidneya Lumeta.
Nagrodę za wybitne osiągnięcia w kinie dokumentalnym przyznano Stevenowi Okazakiemu - wyróżnionemu Oscarem twórcy m.in. obrazu "White Light/Black Rain: The Destruction of Hiroshima and Nagasaki". Nagroda dla aktora za szczególny wkład w sztukę filmową zostanie wręczona Danielowi Olbrychskiemu.
Wyróżnienie za wkład w rozwój sztuki wideoklipu otrzyma Michael Lindsay-Hogg, pionier teledysków, które realizował dla takich grup muzycznych jak The Rolling Stones, The Beatles i The Who.
Nagrodę dla duetu autor zdjęć-reżyser w imieniu swoim i zmarłego w tym roku Harrisa Savidesa odbierze Gus Van Sant, autor takich prac jak "Buntownik z wyboru" i "Słoń". Zaplanowano także osobne spotkanie poświęcone zmarłemu operatorowi, podczas którego wspominać go będą m.in. Chris Doyle i Anthony Dod Mantle.
Spotkania, warsztaty i przeglądy
W ramach festiwalu odbędą się spotkania, warsztaty i przeglądy filmowe. - Naszym celem jest utworzenie centrum festiwalowego, w którym odbywałyby się spotkania i dyskusje - powiedział Żydowicz. W tym roku zaplanowano pierwszą edycję przeglądu "Mistrzowie, którzy odeszli", przedstawiającego prace najwybitniejszych reżyserów polskich i zagranicznych. "Młodym ludziom brakuje dziś autorytetów i wzorów" - tłumaczył genezę projektu Żydowicz. "Nie będziemy pokazywać eksperymentalnych prac, nakręconych przy użyciu telefonu komórkowego. Dziś niemal każdy, kto ma możliwość rejestracji ruchomego obrazu, uważa się za filmowca. Takie myślenie buduje bezguście. Tworzenie filmów wymaga kompetencji" - dodał dyrektor festiwalu. Pierwszy przegląd nowego cyklu poświęcony będzie Nestorowi Almendrosowi oraz Zygmuntowi Samosiukowi.
Jakie konkursy, kto w jury
W trakcie festiwalu odbędą się konkursy filmowe: Konkurs Główny, w którym rywalizuje ze sobą 15 produkcji, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Etiud Studenckich, Konkurs Filmów Dokumentalnych, Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych, Konkurs Wideoklipów, Konkurs Debiutów Reżyserskich i Konkurs Debiutów Operatorskich. Po raz pierwszy odbędzie się również Konkurs Spotów dotyczących Unii Europejskiej. W jury festiwalowych konkursów zasiądą znane osobistości świata kina, m.in. Joel Schumacher (reżyser "Upadku" i "Czasu zabijania"), który będzie przewodniczył pracom Jury Konkursu Głównego. Na czele Jury Konkursu Etiud Studenckich stanie Alan Parker, a Jury Konkursu Debiutów Reżyserskich pokieruje kanadyjski reżyser Roger Spottiswoode ("Jutro nie umiera nigdy"). Zaplanowano także przeglądy nowego kina irlandzkiego i łotewskiego.
Autor: MON\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24