Ma kształt półksiężyca, wygląd kaloryfera i zaledwie 56 metrów kwadratowych - to dom w japońskim mieście Muko, który robi furorę dzięki swojemu nietypowemu wyglądowi. Architekt stworzył go dla młodej rodziny z dzieckiem, a zamówienia na niego ma już z całego świata.
Architekt Shintaro Fujiwara miał niełatwe zadanie. Teren, na którym miał postawić dom, ma kształt prawie równobocznego trójkąta, którego jedna ze stron wygina się, jak półksiężyc. Pola manewru nie było, bo powierzchnia działki, którą miał do dyspozycji, to zaledwie 100 metrów kwadratowych przy ruchliwej drodze w japońskim miasteczku Muko, niedaleko Kioto.
- To ta nietypowa lokalizacja wymogła kreatywność. Wymyśliłem więc dom, który wygląda jak coś pomiędzy kaloryferem a wachlarzem - tłumaczy autor projektu.
Intymność i filtrowanie słońca
Budynek jest jakby przyklejony do zakręcającej ulicy, więc by zachować intymność jego domowników elewację pokryto trzynastoma pionowymi panelami na całą wysokość. Ten zabieg ma też inne zadanie: naturalne filtrowanie promieni słonecznych wpadających do środka przez okna, które są niemal na całej powierzchni.
- Ruchy słońca mogą być odczuwalne w domu przez cały dzień. Cień w zależności od kąta padania nadaje ciepła wnętrzu, które w całości jest pokryte drewnem - wyjaśnia Fujiwara, który swoje studio architektoniczne założył w 2002 roku.
Będzie replika w świecie?
Ten jednorodzinny dom ma w sumie 56,36 metrów kwadratowych powierzchni i dwa piętra. Na parterze znajdują się salon i jadalnia, które zajmują większość przestrzeni. Na tyłach umiejscowiono sypialnię gospodarzy, która całkowicie wypełniona jest przez podwójne łóżko. Ale mieszkańcy mogą otworzyć ten pokój na resztę parteru dzięki przesuwnym drzwiom.
Na górze znajduje się dziecięca sypialnia, z której schodami wchodzi się na ostatnie piętro z łazienką oraz na dach, gdzie jest niewielki taras.
W Japonii - gdzie jest walka o każdy centymetr powierzchni - niewielki, ale funkcjonalny dom w Muko robi furorę. Podoba się także na świecie, skąd do jego autora wciąż spływają zamówienia na zrobienie repliki.
Autor: am/jaś / Źródło: archdaily.com, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: FujiwaraMuro Architects