TVN24 | Kultura i styl

Śpiewali o niej Skaldowie. Zmarła "prześliczna wiolonczelistka" Anna Wójtowicz-Pawluśkiewicz

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mart/kg
Źródło:
PAP

W Krakowie w wieku 73 lat zmarła Anna Wójtowicz-Pawluśkiewicz. Skaldowie śpiewali o niej w piosence "Prześliczna wiolonczelistka". W pierwszym składzie zespołu Anawa towarzyszącego Markowi Grechucie grała właśnie na wiolonczeli.

Informację o śmierci artystki potwierdził dziennikarz Wacław Krupiński. Anna Wójtowicz-Pawluśkiewicz miała 73 lata. Zmarła w Krakowie.

Z Grechutą zapoznał ją Wodecki

Do zespołu Anawa Anna Wójtowicz trafiła jako bardzo młoda dziewczyna. Kiedy była w średniej szkole muzycznej, Marek Grechuta szukał instrumentalistów do swojego zespołu. Spotkał Zbigniewa Wodeckiego, który zgłosił się jako skrzypek i polecił swoją koleżankę wiolonczelistkę Annę. Na próbach i występach spotykali się w klubie studenckim "Bambuko", bo Anawa było wtedy jeszcze kabaretem studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

"Gość nie z tego świata"Materiał Julii Zimińskiejtvn24.pl

Anna Wójtowicz nagrała z tym zespołem wszystkie jego najważniejsze płyty. Była też w składzie grupy, kiedy na początku lat 70. jej wokalistą został Andrzej Zaucha. Na wkładce do płyty nagranej z Zauchą znalazło się wspomnienie Anny Wójtowicz-Pawluśkiewicz, która pisała, że mało kto wie, iż Zaucha był inicjatorem pierwszego w Polsce klubu fanów "Gwiezdnych wojen" założonego specjalnie dla jej córki Joanny podczas wakacji w Międzyzdrojach.

Artystka występowała w Teatrze Stu, m.in. grając na wiolonczeli w spektaklu "Pacjenci" według "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa, do którego muzykę skomponował Janusz Stokłosa. Skaldowie śpiewali o niej utwór "Prześliczna wiolonczelistka". Tekst napisał Wojciech Młynarski.

Była żoną Michała Pawluśkiewicza, brata Jana Kantego Pawluśkiewicza. Po urodzeniu dwójki dzieci poświęciła się życiu rodzinnemu. Jej córka Joanna jest cenioną scenarzystką.

Autor:mart/kg

Źródło: PAP