Andrzej Żuławski nie żyje. Reżyser filmowy i scenarzysta walczył z chorobową nowotworową. Zmarł w nocy z wtorku na środę. Miał 75 lat.
Jeszcze kilkanaście godzin temu jego syn Xawery pisał na Facebooku: "Przyjaciele! Muszę to napisać: Andrzej Żuławski znajduje się w ostatniej fazie choroby nowotworowej, jest w szpitalu na intensywnej terapii. Stan zaawansowania choroby nie pozostawia złudzeń".
Reżyser zmarł w nocy po walce z chorobą nowotworową.
Urodził się 22 listopada 1940 r. we Lwowie. Szkołę średnią skończył we Francji. Studiował na wydziale reżyserii wyższej szkoły filmowej IDHEC w Paryżu (Institut des Hautes Etudes Cinematographiques, ukończył ją w 1965 r.).
Żuławski - uważany za reżysera kontrowersyjnego, lubiącego szokować widza - sam o sobie mówił w wywiadach: "Jestem osobnikiem krnąbrnym".
Reżyser i scenarzysta
Karierę reżyserską zaczynał u boku Andrzeja Wajdy. Asystował przy filmach "Samson", "Miłość dwudziestolatków" i "Popioły".
Debiutował filmem "Trzecia część nocy" w 1971 r., który był adaptacją jednego z opowiadań jego ojca - pisarza Mirosława Żuławskiego. Kolejnym jego filmem był "Diabeł", który został zatrzymany przez cenzurę rzekomo z powodu okrucieństwa. Wśród jego filmów można wymienić też "Na srebrnym ekranie" - swobodną adaptacje Trylogii Księżycowej Jerzego Żuławskiego.
W "Opętaniu" z 1981 r. - dramacie psychologicznym z cechami horroru, uważanym przez wielu krytyków za najlepszy film Żuławskiego - główne role zagrali Isabelle Adjani i Sam Neill. Adjani otrzymała za tę kreację Nagrodę Jury w Cannes dla najlepszej aktorki.
Kolejnymi filmami Żuławskiego były "Kobieta publiczna" (1984, Francja) i "Narwana miłość" (1985, Francja). Ten drugi to swobodna adaptacja powieści Fiodora Dostojewskiego "Idiota", w jednej z ról w tym filmie wystąpiła Sophie Marceau.
Marceau - nazywana przez Żuławskiego Zośką, młodsza od reżysera o 26 lat - była przez 17 lat, do 2001 r., jego życiową partnerką. W 1995 r. urodziła Żuławskiemu syna Vincenta. Matką starszego syna Żuławskiego - Xawerego (ur. 1971), reżysera filmowego, twórcy m.in. "Wojny polsko-ruskiej" - była aktorka Małgorzata Braunek.
Żuławski ma też w dorobku m.in. filmy: "Borys Godunow" (1989, Francja/Jugosławia/Hiszpania), "Moje noce są piękniejsze niż twoje dni" (1989, Francja), "Błękitna nuta" (1990, Francja), "Szamanka" (1996, Polska/Francja, z Iwoną Petry w roli kobiety, która zabija swojego kochanka) oraz "Wierność" (2000, Francja).
Ostatnie dzieła
W 2015 r. jego adaptacja prozy Witolda Gombrowicza "Kosmos" została nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno za najlepszą reżyserię.
W 2002 r. został uhonorowany francuskim Orderem Legii Honorowej.
W 2010 r. wiele kontrowersji wzbudziła książka Andrzeja Żuławskiego pt. "Nocnik", z powodu której aktorka Weronika Rosati wytoczyła reżyserowi proces o ochronę dóbr osobistych. W 2015 r. Rosati wygrała ten proces.
Autor: kło/kk / Źródło: PAP