Andrzej Strzelecki zmarł w wieku 68 lat. Aktor, reżyser, scenarzysta i wykładowca przegrał walkę z nowotworem. Strzeleckiego pożegnali w mediach społecznościowych inni aktorzy. "Żegnaj, przyjacielu. Za szybko" - napisał Artur Barciś. "Dziękuję za wszystko. Pana wierny fan, student Mateusz" - dodał Mateusz Damięcki.
"Zachorowałem. Mam nieoperacyjnego raka płuc i oskrzeli" - informował w tym roku aktor, który zbierał środki na zorganizowanie leczenia w Stanach Zjednoczonych. W pomoc Andrzejowi Strzeleckiemu włączyły się gwiazdy i studenci Strzeleckiego z Akademii Teatralnej w Warszawie.
"Żegnaj, przyjacielu. Za szybko"
Śmierć aktora potwierdził w mediach społecznościowych Związek Artystów Scen Polskich.
Andrzeja Strzeleckiego pożegnał Artur Barciś. "Żegnaj przyjacielu. Za szybko" - napisał na Facebooku.
"Odszedł Andrzej Strzelecki. Rektorze, profesorze, zwykł Pan na zajęciach mawiać, że wszystko jest proste jak... dziecko. Potem dodawał Pan: poszły koty po betonie. To czego nie umiał Pan wytłumaczyć słowami, wyrażały Pana wąsy. Dziękuję za wszystko. Pana wierny fan, student Mateusz" - napisał Mateusz Damięcki.
"Błyskotliwy, mądry, z ogromnym poczuciem humoru"
- To był mój bardzo bliski kolega - wspominał Strzeleckiego aktor Marek Siudym. - Znakomity, fajny kolega. Błyskotliwy, mądry, z ogromnym poczuciem humoru - dodał. Zwracał uwagę na jego zainteresowania i umiejętności sportowe. - To był człowiek, który miał talent do każdej piłki - świetnie grał w nogę, w ręczną, w siatkówkę - wyliczał.
Profesor, aktor, scenarzysta, miłośnik golfa
Andrzej Strzelecki urodził się w 1952 roku. Był aktorem, satyrykiem, reżyserem teatralnym, wykładowcą Akademii Teatralnej i byłym rektorem tej uczelni. Pisał również scenariusze sztuk i musicali. W 1974 roku ukończył Wydział Aktorski warszawskiej PWST, a w 1978 roku - Wydział Reżyserski. W roku 2004 zdobył tytuł profesora sztuk teatralnych.
W latach 1974–1981 był związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Był twórcą i współzałożycielem kabaretu "Kur" (1974) oraz aktorem Teatru Rampa, w którym w latach 1987-1997 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego.
Znany był również z ról filmowych ("Przepraszam, czy tu biją?", "W pustyni i w puszczy", "Rozmowy nocą", "1920 Bitwa Warszawska", "Pół wieku poezji później") oraz serialowych ("Kuchnia polska", "Przeprowadzki", "Klan", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe"). Andrzej Strzelecki należał do Związku Artystów Scen Polskich. W 2002 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2011 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Słynął też ze swojego zamiłowania do gry w golfa - był członkiem zarządu Polskiego Związku Golfa.
Źródło: PAP, tvn24.pl