Kultura i styl

Kultura i styl

Zaczyna się od ukąszenia afrykańskiego komara lub kontaktu z zakażonym zwierzęciem, np. małpą, a kończy nawet na chronicznym bólu mięśni, stawów i kości. W Ameryce Południowej w ciągu kilku miesięcy doszło do epidemii choroby spowodowanej przez wirus czikungunia. Opinia publiczna w Ameryce Północnej i USA mogłaby się o nim dowiedzieć za pół roku lub rok, gdyby nie to, że jego ofiarą padła właśnie Lindsay Lohan.

Sprzedaż historycznego, wydanego tydzień po zamachu na redakcję, numeru francuskiego "Charlie Hebdo", z karykaturą Mahometa na okładce, przekroczy 7 milionów egzemplarzy - poinformował dystrybutor satyrycznego tygodnika. Trwa dodruk.

Rusza 5. edycja konkursu scenariuszowego Script Pro organizowanego przez Szkołę Wajdy i Festiwal Off Plus Camera. Jest to najważniejszy w Polsce konkurs dla scenarzystów na początku kariery. Zasady są proste: można mieć na koncie najwyżej dwa filmy zrealizowane według swojego scenariusza.

19 stycznia to najbardziej depresyjny dzień w tym roku - tak wynika z obliczeń pewnego brytyjskiego naukowca. Przypadający dziś tzw. "Blue Monday" skłonił internautów do dzielenia się w sieci swoimi przeżyciami i wrażeniami z tego teoretycznie najbardziej przygnębiającego poniedziałku.

Drugi rok z rzędu kosmos zagości na ceremonii rozdania Oscarów. Film "Interstallar" jest uznawany za najbardziej prawdopodobnego zwycięzcę w kategorii: efekty specjalne. Reżyser Christopher Nolan i jego zespół pokazali, że o ich jakości nie decyduje liczba wygenerowanych komputerowo eksplozji, ale finezja w łączeniu obrazów sztucznych i prawdziwych. Czasem mniej znaczy więcej.

Spike Lee, najbardziej znany czarnoskóry reżyser w Hollywood, nie kryje oburzenia z powodu pominięcia Avy DuVernay w nominacjach do Oscara. Choć jej "Selma" znalazła się wśród kandydatów do tytułu filmu roku, to żaden z czarnoskórych aktorów w nim grających nominacji nie zdobył. DuVernay w kategorii najlepszy reżyser nominacji też nie przyznano. - Pie***ć ich! - Lee powiedział o członkach Akademii Filmowej.

Zdesperowany przedsiębiorca zastrzelił szefa administracji miejskiej i jego zastępcę. Później popełnił samobójstwo. Dramat rozegrał się w mieście Kirowsk na północy Rosji, w którym kręcono film "Lewiatan", nominowany w czwartek do Oscara. W filmie zdesperowany mieszkaniec tego miasta walczy z władzami o utrzymanie swojej własności. Rosyjski minister kultury uznał, że film przedstawia "wymysloną historię",

Wśrod statuetek przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową co roku jest ta jedna, najważniejsza - za najlepszy obraz ostatnich 12 miesięcy. Coś jednak fabryce snów nie działa jak powinno, bo lista laureatów wskazuje na toczącą się od dekad w Hollywood wojnę płci, w dodatku - wojnę nierówną. Filmy o kobietach zdobywały główną nagrodę tylko osiem razy w ostatnim półwieczu. W każdym innym przypadku to historia mężczyzny najbardziej porywała krytyków i filmowców.

Po ogłoszeniu nominacji do Oscarów internauci szybko zauważyli, że wśród nominowanych aktorów nie ma ani jednej osoby czarnoskórej. Reakcją użytkowników Twittera było stworzenie hashtagu #OscarsSoWhite, pod którym kryją się potwierdzające ten fakt zdjęcia i komentarze.

- Ten film miał w sobie ogromny ładunek piękna i poezji, a do tego jest inny od tych, do jakich się przyzwyczailiśmy. Wyjątkowy. No i sama historia jest tak poruszająca i ważna, że zgodziłem się napisać do niego muzykę - mówi nam laureat Oscara Jan Kaczmarek, autor muzyki do nominowanej do statuetki "Joanny". Pytany o szanse nominowanej w 2 kategoriach "Idy" opowiada: Nie podjąłbym się obstawiać zwycięzcy, choć wierzę mocno w nasz film. Szanse "Idy" i "Lewiatana" obstawiam jednak fifty-fifty.

Pogrzeb Stephane'a Charbonniera - Charba - karykaturzysty i redaktora wydawniczego "Charlie Hebdo", zabitego 7 stycznia w zamachu na redakcję tygodnika, odbył się w Pontoise w regionie paryskim z udziałem ministrów i przywódców lewicy.