Nie sylwetkę a twórczość artysty postanowili upamiętnić autorzy najnowszego pomnika Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Granitowo-szklana instalacja w kształcie sześciennych kostek z wygrawerowanymi wierszami poety pojawi się wkrótce w Tychach, na odnowionym placu noszącym imię artysty.
- Tyski pomnik, a właściwie instalacja przestrzenna, będzie unikatowy. Jest sposobem uczczenia pamięci patrona placu, ale także spełnia walory edukacyjne, prezentując jego twórczość - wyjaśniła Grażyna Piechota, rzeczniczka tyskiego magistratu.
Autorami projektu nietypowego pomnika są rzeźbiarz Marek Chodorek i architekt Łukasz Łyduch. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na ich wykonanie i instalację.
Nowatorskie kostki
Docelowo na placu i w jego okolicach staną 23 kostki - tyle, ile lat przeżył autor, uważany za jednego z najwybitniejszych poetów czasu wojny i okupacji.
Pierwsze trzy kostki będą gotowe do końca października. Znajdą się na nich wiersze "Idylla kryształowa", "Elegia o ..." oraz "Erotyk". Koszt pierwszych kostek oszacowano na ponad 78 tys. zł.
Pojawią się w miejscu, gdzie dziś stoi pusty cokół, na którym zgodnie z wcześniejszymi planami, miał stanąć pomnik poety. Cokół zostanie wkrótce rozebrany.
Ściany Kostek mają liczyć 80 cm wysokości, będą lekko nachylone, by zwiększyć komfort czytających. Wewnątrz granitowej obudowy znajdą się mniejsze, szklane kostki z tekstami wierszy. Dzięki podświetleniu będzie można czytać je także nocą. Na górnej powierzchni Kostek będą płytki ze stali nierdzewnej z wierszami napisanymi braillem.
W przyszłości elementy instalacji będą umieszczone nie tylko na samym placu, ale również na odchodzących od niego ulicach. W ten sposób mają zatrzymać przechodnia i zachęcić do zapoznania się z twórczością poety.
Kostki mają powstawać stopniowo. Na razie nie wiadomo, kiedy gotowa będzie cała instalacja.
W hołdzie Kolumbowi
Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w 1921 r. w Warszawie. Przez historyków literatury jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli tzw. pokolenia Kolumbów - wchodzącego w okres dojrzałości w czasach II wojny światowej.
Poeta pisał wiersze katastroficzne chcąc zmierzyć się z okrucieństwem wojny, która w jego twórczości ukazana jest, jako niszczycielska siła rozbijająca dawne systemy wartości.
Baczyński walczył w szeregach Armii Krajowej. Zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego od kuli niemieckiego snajpera.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: www.placbaczynskiego.tychy.pl