22 tys. euro odszkodowania - taką sumę ma wypłacić monachijska galeria sztuki za zniszczenie dwóch frytek z sieci MacDonald's, które w 1990 roku posłużyły za model artystycznego przedmiotu w kształcie krzyżyka ze złota zatytułowanego "Pommes d'Or".
Taki wyrok wydał w czwartek Sąd Najwyższy w stolicy Bawarii w sprawie wniesionej przez niemieckiego artystę Stefana Bohnenbergera przeciwko galerii Mosel und Tschechow, w której doszło do zniszczenia prototypu artystycznego obiektu. Prototyp i obiekt były wystawiane wspólnie i wspólnie figurowały w katalogu wystawy. W poprzedniej instancji wyrok był dla artysty niekorzystny.
Utracił potencjalne przychody
Sąd w Monachium odniósł się wyłącznie do kwestii, czy dwie frytki z 1990 roku mogą mieć wartość pieniężną i oparł się na zeznaniach kolekcjonera dzieł sztuki, który gotów był zapłacić za nie nawet 2,5 tys. euro. Jak podał rzecznik sądu, artysta utracił potencjalne przychody z winy galerii.
Chociaż zdaniem sędziów samych frytek nie sposób uznać za dzieło sztuki, mogły one posłużyć do wykonania nielegalnych kopii unikatowego "Pommes d'Or".
Nie zostały sprzedane
Po rozstaniu się z galerią Mosel und Tschechov w 2005 roku Bohnenberger zażądał zwrotu "Pommes d'Or" oraz dwóch frytek, którymi posłużył się do sporządzenia złotego krzyżyka.
Zarówno oryginalne skrzyżowane frytki, jak i krzyżyk były wystawiane w tej galerii w 1990 roku z ceną 4200 euro, lecz nie zostały sprzedane. Figurowały także w katalogu wystawy z opisem wskazującym, że prawdziwą sztuką jest transformacja rzeczy codziennych i przyziemnych w dzieło, "alchemiczna przemiana w czyste 24-karatowe złoto".
Po długich sporach galeria ustąpiła, wypłacając Bohnenbergerowi 1 tys. euro za materiał. Uznała jednak, że od czasu powstania dzieła frytki, które posłużyły za model, miały prawo ulec zniszczeniu i jest mocno wątpliwe, w jakim stanie byłyby po 22 latach. Jednak wcześniej przez 17 lat frytki przechowywała wraz z ich złotym odpowiednikiem - zauważają internetowe magazyny poświęcone sztuce.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org