Kto powalczy o prezydenturę w Bydgoszczy? Są trzy kandydatury

Bydgoszcz
Bydgoszcz

Swój akces do walki o fotel prezydenta Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie) zgłosiło troje kandydatów. To urzędujący od 2010 roku prezydent Rafał Bruski (Koalicja Obywatelska) i popierany przez środowiska konserwatywne i katolickie Łukasz Schreiber (Bydgoska Prawica). Trzecia Droga wystawiła Joannę Czerską-Thomas, wiceprzewodniczącą rady miasta.

Pierwsza tura najbliższych wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga 21 kwietnia. Polacy wybiorą wówczas radnych rad gmin (i miast), rad powiatów, sejmików województw, a także prezydentów, burmistrzów miast i wójtów gmin. W Bydgoszczy o prezydencką reelekcję powalczy Rafał Bruski, który jest wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy oraz Łukasz Schreiber, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były minister, reprezentujący środowiska prawicowe i katolickie. To jak na razie jedyni kandydacki, którzy oficjalnie potwierdzili swój start w wyścigu o fotel prezydenta Bydgoszczy. Trzecia Droga wystawiła wiceprzewodniczącą Rady Miasta Bydgoszczy Joannę Czerską-Thomas.

Przedstawiamy sylwetki kandydatów na prezydenta Łodzi w kolejności alfabetycznej.

Rafał Bruski (Koalicja Obywatelska)

Rafał Bruski będący prezydentem Bydgoszczy od 2010 roku w najbliższych wyborach będzie ubiegał się o wybór na czwartą kadencję. Jest wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy, które też wystawiły jedną listę do rady miasta.

Czytaj też: Wiec wsparcia dla Białorusinów przerwany przez policję. "Nie wierzyłem, gdy to usłyszałem" Kandydat na prezydenta Bydgoszczy podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że ostatnie osiem lat był to trudny okres, w którym rząd przyjmował określone priorytety, a samorząd miał być zniszczony, co się nie udało.

Bruski powiedział, że dzięki dużej determinacji, zrozumieniu przy podejmowaniu decyzji zawsze mógł liczyć na współpracę z radnymi wspólnej koalicji, a samorząd ratowały środki unijne. Zaznaczył, że to z udziałem unijnych funduszy zrewitalizowano Młyny Rothera na Wsypie Młyńskiej, przed którymi zorganizowano konferencję. Kompleks budynków jest miejscem imprez kulturalnych, wystaw i spotkań.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski
Źródło: TVN24

Prezydent miasta podkreślił, że trzeba się cieszyć z tego, co udało się już zrobić, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Zaznaczył, że mieście szeroko rozwinięte są konsultacje społeczne, każdy może przyjść i wyartykułować swoje sprawy tak, aby radni i prezydent mogli podejmować jak najlepsze decyzje.

- Dzięki temu, co wydarzyło się 15 października możliwa jest uczciwa współpraca z rządem, oparta na jasnych, klarownych zasadach także przy ubieganiu się o środki, a nie tak jak było wcześniej. To były bardzo trudne czasy. Kilkaset milionów złotych jako mieszkańcy straciliśmy, a za te pieniądze, by można rozwiązać wiele problemów - mówił Bruski.

Bruski ma 61 lat. Nieprzerwanie od 2014 roku jest prezydentem Bydgoszczy. W latach 2007-2010 był wojewodą kujawsko-pomorskim, a w latach 2006-2007 wiceprezydentem miasta.

Łukasz Schreiber (KWW Łukasza Schreibera Bydgoska Prawica)

Łukasz Schreiber, były minister i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, nie startuje pod szyldem Prawa i Sprawiedliwości tylko Komitetu Wyborczego Wyborców Łukasza Schreibera Bydgoska Prawica, będącego szerszym porozumieniem między innymi z przedstawicielami Konfederacji i Solidarności.

Podkreślił, że chce dać mieszkańcom realną alternatywę, a miasto potrzebuje nowej energii. - Ponad 50 proc. mieszkańców Bydgoszczy mówi, że chce zmian. Bydgoszczanie patrzą i obserwują, co się dzieje. Bydgoszcz stoi w rozwoju i stoi w korkach, komunikacja to raczej powód do kpin niż do jakiegokolwiek triumfu. Bydgoskie inwestycje to przykład tego, jak nie planować i jak nie budować. To i jeszcze wiele więcej składa się na to, że zdecydowałem się ubiegać się o urząd prezydenta miasta Bydgoszczy - powiedział Schreiber na niedawnej konferencji prasowej.

Łukasz Schreiber
Łukasz Schreiber

Polityk zaznaczył, że kandyduje dlatego, że jest przekonany, że na szali może postawić swoje doświadczenie, zaangażowanie, determinację, ale też swoje osiągnięcia. Zapewnił, że niezależnie w jakimkolwiek miejscu był, to Bydgoszcz zawsze była w centrum jego zainteresowań. Dodał, że jego kampania wyborcza nie będzie kampanią nienawiści, przeniesieniem wojny polsko-polskiej na bydgoski grunt.

- Będziemy w kampanii pokazywać naszą wizję rozwoju Bydgoszczy. Bydgoszczanie zasługują na realną debatę o mieście. Bydgoszcz potrzebuje nie administratora, ale potrzebuje gospodarza. Bydgoszcz nie potrzebuje kłótni i wojny, ale współpracy i dialogu. Bydgoszcz nie potrzebuje chaotycznych działań, ale zaplanowanej strategii, którą będzie można konsekwentnie realizować. Miasto potrzebuje nowej energii - podkreślił Schreiber.

Pytanie aktywistki do Schreibera. "Dlaczego pan kandyduje na prezydenta Bydgoszczy, jeśli nie zdołało pan zająć się tą sprawą?"
Źródło: TVN24

Łukasz Schreiber ma 36 lat. W Sejmie zasiada trzecią kadencję, jest pełnomocnikiem PiS w woj. kujawsko-pomorskim. W latach 2018-2019 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w latach 2019-2023 zajmował stanowisko ministra-członka Rady Ministrów. Zanim został posłem był radnym miasta Bydgoszczy.

Joanna Czerska - Thomas (Trzecia Droga)

Joanna Czerska-Thomas, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy, ogłosiła w niedzielę, że wystartuje w wyborach na prezydenta miasta z listy KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe. Kampanię będzie prowadzić pod hasłem "Idzie nowe".

Kandydatka na konferencji prasowej wymieniła tylko kilka spraw, którymi chce się zająć, a kolejne mają zostać podane w czasie prezentacji programu.

Czerska-Thomas zapowiedziała, że wprowadzi zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej tak, aby do końca roku wszyscy mieszkańcy mogli dojechać do pracy, szkoły, lekarza i na ulubione targowisko.

Podkreśliła, że Bydgoszcz ma skarb, jakim jest Leśny Park Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek". Zaznaczyła, iż chce, żeby park był perełką tak, aby każdy znalazł tam swoje miejsce, a spacerujące rodziny mogły czuć się bezpiecznie, z czym jest różnie, bo po tych samych ścieżkach jeżdżą też rowerzyści i rolkarze. Dodała, że wszystkich osiedlach powstaną miejsca odpoczynku - parki, skwery.

Kandydatka zapowiedziała też przywrócenie w urzędzie miasta dyżurów prezydenckich, aby mieszkańcy mogli podzielić się problemami. Zadeklarowała przyjęcie w każdym roku ponad pół tysiąca osób.

Czerska-Thomas ma 49 lat. Jest absolwentką filologii polskiej, ma ukończone studia podyplomowe komunikacji społecznej i PR oraz nowoczesnego marketingu, a także studia MBA. Prowadzi firmę branży reklamowej i wydawniczej. W 2018 r. została wybrana radną z listy Kolacji Obywatelskiej jako kandydatka Nowoczesnej, a od czerwca 2024 r. jest wiceprzewodniczącą Rady Miasta. W lutym wystąpiła z Nowoczesnej, jest bezpartyjna.

Kandydatka na prezydenta od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę zaangażowała się w pomoc uchodźcom i Ukraińcom pozostałym w swojej ojczyźnie, do dziś wraz z wolontariuszami prowadzi społeczny punkt pomocy.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: