Nową żyrafiarnię otworzyło krakowskie zoo. Zamieszkały tam trzy żyrafy: Malman z czeskiego Liberca, Malik z niemieckiego Stuttgartu i Denar z Warszawy. Placówka otrzymała zwierzęta w prezencie od innych ogrodów zoologicznych.
Jak poinformował Józef Skotnicki, dyrektor krakowskiego zoo, 15-miesięczni Malman i Denar należą do podgatunku żyraf Rothschilda, a dwuletni Malik reprezentuje żyrafy siatkowane. Wszystkie osobniki są samcami, ponieważ zgodnie z porozumieniem zawartym przez europejskie ogrody zoologiczne, hodowlę żyraf rozpoczyna się od samców, aby rozładować ich nadmiar w innych placówkach. Krakowska placówka chciałaby w przyszłości pozyskać także samice i rozpocząć rozmnażanie zwierząt. Zwierzęta można podziwiać w krakowskim zoo codziennie w godzinach od 9 do 16.30.
„Zawsze tu czegoś brakowało”
- 84 lata temu krakowski ogród zoologiczny otworzył prezydent Ignacy Mościcki. Zawsze tu czegoś brakowało – żyraf. Teraz, po 84 latach, spełniło się to marzenie i w krakowskim zoo zamieszkały te zwierzęta – mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, który uroczyście otworzył żyrafiarnię. Wygląda na to, że zwierzęta się zaaklimatyzowały. - Nie są agresywne, spokojnie jedzą sianko. Wszystkie trzy samce dogadują się, choć wydaję mi się, że ten z Warszawy ma szczególny temperament. Przywieziony do Krakowa bardzo szybko chciał wyjść z przyczepy – opowiadał Jakub Pyrek, jeden z pielęgniarzy zajmujących się żyrafami.
Dom dla żyraf
Budowa tego obiektu trwała 14 miesięcy. Była to jedna z najważniejszych inwestycji krakowskiego ogrodu zoologicznego w ciągu ostatnich lat.
Wybieg zajmuje powierzchnię ok. 3,5 tys. m kw., a pawilon dla żyraf prawie 600 m kw. Budynek został podzielony na część ekspozycyjną, zaplecze dla obsługi i korytarz dla zwiedzających, umożliwiający oglądanie zwierząt w czasie ich nieobecności na wybiegu.
Początkowo krakowskie żyrafy będą pokazywane w pawilonie żyrafiarni. Na zewnątrz powinny wyjść po kilkunastu dniach wspólnego pobytu.
Ogród zoologiczny w Krakowie działa od 1929 r. Zajmuje ok. 17 ha powierzchni. Ok. 260 gatunków fauny reprezentuje ok. 1,5 tys. zwierząt. Placówkę odwiedza rocznie ponad 300 tys. osób.
Placówka otrzymała żyrafy w prezencie od innych ogrodów zoologicznych
Krakowskie zoo mieści się przy ul. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa:
Mapy dostarcza Targeo.pl
Autor: ał//ec / Źródło: PAP/TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: PAP | Jacek Bednarczyk