Na otwartym w sobotę szlaku stylu zakopiańskiego znalazło się 41 zabytkowych budynków w Zakopanem. Dzięki szlakowi turyści będą mogli zapoznać się z unikatową architekturą stworzoną przez Stanisława Witkiewicza na przełomie XIX i XX wieku.
Na szlaku stylu zakopiańskiego znalazły się m.in. słynne witkiewiczowskie wille: Koliba, pod Jedlami czy Konstantynówka, a także kaplica na Jaszczurówce, willa Jutrzenka. Obok wspaniałych drewnianych willi są też budynki murowane w stylu zakopiańskim, np. Gmach Muzeum Tatrzańskiego czy słynna Księżówka przy drodze do Kuźnic.
- Styl zakopiański to perła Podhala. Kiedy Witkiewicz stworzył ten architektoniczny styl chciano, aby stał się on stylem narodowym. To bardzo ważne, aby przypominać, że Zakopane to nie tylko Krupówki i tłum turystów, ale też fantastyczne zabytki - powiedziała dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak.
Nieznana architektura
Zbigniew Moździerz z Muzeum Tatrzańskiego, który zinwentaryzował i opisał obiekty, wchodzące w skład szlaku, zauważa, że w świadomości turystów czy nawet mieszkańców Podhala dzieje witkiewiczowskiej architektury nie są dostatecznie znane. Moździerz przypomniał, że wiele obiektów w stylu zakopiańskim powstało również poza Podhalem. W tym stylu wzniesiono kilka willi w Wiśle, Nałęczowie, są też obiekty w Krakowie, Warszawie, Lwowie i Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. - Styl Zakopiański dotarł również na Litwę, gdzie, według projektu Witkiewicza, został zrealizowany dworzec kolei wąskotorowej w Syłgudyszkach – mówi Moździerz.
Wszystkie obiekty na szlaku stylu zakopiańskiego oznakowano. Znajdzie się na nich tabliczka z logiem i QR kodem, dzięki któremu mając dostęp do internetu, będzie można uzyskać informacje na temat danego budynku.
Mobilny przewodnik
Zabytki na szlaku opisano w specjalnym przewodniku, który turyści będą mogli kupić w punktach informacji turystycznej lub w Muzeum Tatrzańskim. Przewodnik będzie również dostępny w języku angielskim, a od stycznia będzie można pobrać przewodnik na urządzenia mobilne. Powstała także strona internetowa www.szlakstyluzakopianskiego.pl, dzięki której można zapoznać się z przebiegiem szlaku.
W 2015 roku przypadają dwie rocznice: setna śmierci Stanisława Witkiewicza i 130-ta urodzin jego syna Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”. Muzeum Tatrzańskie zabiega o to, aby przyszły rok był rokiem Witkiewiczów – ojca i syna. Dyrekcja Muzeum zapowiada, że w przyszłym roku odbędzie się wiele imprez kulturalnych związanych ze Stanisławem Witkiewiczem i Witkacym.
Autor: mmw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP | Grzegorz Momot