Kraków

W Krakowie trwają Mistrzostwa Europy w Bike Polo

Kraków

Bike Polo Club KrakówW Krakowie 64 drużyny walczą o tytuł mistrza Bike Polo

Drużyny z całej Europy rywalizują w zawodach Bike Polo. Mistrzostwa Europy w tym sporcie rozgrywane są w Krakowie od piątku do niedzieli. W walce o tytuł mistrza uczestniczą cztery drużyny ze stolicy Małopolski.

Do tej pory Mistrzostwa Europy w Bike Polo odbywały się w Londynie, Barcelonie, Genewie i Paryżu. Tegoroczne zawody, piąte z kolei, rozgrywane są w Krakowie, na trzech boiskach na ul. Reymonta 22. O tytuł najlepszej drużyny walczą zawodnicy z 21 krajów Europy.

Ponad 200 zawodników

- Przyjechało ponad 200 graczy, którzy startują zgrupowani w 64 trzyosobowych teamach – mówi Marta Koszałkowska, współorganizator imprezy.

Zmagania potrwają od piątku do niedzieli. W ostatnim dniu weekendu, od godz. 8 do 20, rozgrywane będą finały.

Pojedynczy mecz trwa 10 minut. Zawodnicy grają trzech na trzech, poruszając się po boisku na specjalnych rowerach. Do tego muszą mieć kije i piłkę, którą celują do bramki.

Ćwiczą na starym basenie

Krakowscy miłośnicy tego sportu ćwiczą na starym basenie Polfa na ul. Eisenberga 2.

- Każdy, kto chce spróbować swoich sił, może przyjść. Na początku nie trzeba mieć sprzętu, bo zawodnicy z chęcią go pożyczają – mówi Koszałkowska.

Z USA do Polski

Hardcourt Bike Polo to sport, który zaczęto uprawiać w 2000 roku w Seattle. Kilka lat później przywędrował do Polski. Jest to nowoczesna forma gry polo, ale zawodnicy jeżdżą nie na koniach, a na rowerach.

Grą rządzą trzy podstawowe reguły:

unikanie wyrządzenia krzywdy innemu graczowi,

zdobywanie punktów poprzez strzelanie do bramki piłką, którą należy uderzyć wąską stroną końcówki kija,

graczowi nie wolno podeprzeć się nogą.

Autor: nf/mz / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Bike Polo Club Kraków