Kraków został podzielony na strefy, w których podczas ŚDM będą obowiązywały ograniczenia ruchu pojazdów. Pierwsza to obszary zdominowane przez pieszych, czyli Błonia i Łagiewniki. Ruch kołowy będzie tam zupełnie wstrzymany. Nie będzie można jeździć nawet rowerem. W pozostałych częściach miasta lepiej mieć przy sobie dokument potwierdzający zamieszkanie.
Urzędnicy przypominają o tym, że mieszkańcy miasta przemieszczający się pomiędzy strefami ograniczonego ruchu powinni posiadać przy sobie dokument, informujący o zameldowaniu w danej strefie, a w przypadku osób niezameldowanych na terenie Krakowa, inny dokument poświadczający zamieszkanie w danej strefie, na przykład aktualną umowę najmu.
– Będzie to czas wymagający zmian zachowań komunikacyjnych i np. skorygowania trasy dojazdu do pracy. Zdecydowanie zachęcamy do rezygnacji z samochodu i wybranie komunikacji miejskiej lub roweru – mówi Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT.
Jednak nawet na rowerze też nie wszędzie dojedziemy. W okolicach Błoń i Łagiewnik poruszać się będzie można tylko pieszo. W pozostałych strefach możliwe będzie też poruszanie się samochodem opatrzonym odpowiednią wjazdówką. Wjazdówki można pobrać ze strony internetowej ZIKiT. Natomiast od pracowników dojeżdżający do firm będzie wymagane zaświadczenie z pieczątką od pracodawcy, umieszczone za przednią szybą samochodu.
Strefy w mieście i poza nim
Strefy ograniczonego ruchu obejmują prawie cały Kraków, a także obszar poza miastem: od Balic po Szarów, a od strony południowej i północnej - od Góry Borkowskiej do Kleparza. W granicach Krakowa obostrzenia będą dotyczyć dzielnic Stare Miasto (strefa I, 26 lipca – 1 sierpnia), Bronowice (strefa II, 26 – 31 lipca), Łagiewniki, Podgórze oraz Nowa Huta (strefa III, 29 – 31 lipca).
- Te ograniczenia będą dotyczyły tego, kto może wjechać do takich stref. Będą tam mogli wjechać okoliczni mieszkańcy, komunikacja zbiorowa, taksówki i miejskie służby. Pozostali mogą zostać zatrzymani przez policjantów. To są miejsca, które mają ograniczony ruch także z tego względu, że po tych strefach będą przemieszczali się pielgrzymi – tłumaczył na antenie Radia Kraków Michał Pyclik z ZIKiT-u.
Komunikacja zbiorowa
– Rozwiązaniem usprawniającym poruszanie, będzie uruchomienie linii korytarzowych kursujących z dużą częstotliwością. Rozkład tych linii będzie obowiązywał od godz. 9.00, aby mieszkańcy mogli dotrzeć do pracy według dotychczas ustalonych godzin – wyjaśnia Grzegorz Dyrkacz, dyrektor ds. zarządzania przewozami w MPK SA.
Na czas ŚDM przygotowano także specjalny bilet w cenie 15 zł. Na jego podstawie, od 26 do 31 lipca, będzie można poruszać się w strefie I i II. Według planu komunikacja miejska ma funkcjonować do godz. 1.00 w nocy. – Naszym zadaniem jest rozwieźć pielgrzymów i mieszkańców miasta. Jeżeli zaistnieje potrzeba, tramwaje i autobusy będą jeździć do godz. 2.00 – zapewnia Łukasz Franek.
Nie dla dronów, petard i dorożkarzy
Oprócz tego w Krakowie będzie obowiązać zakaz lotów dronami, noszenia i używania wyrobów pirotechnicznych, a od środy 27 lipca przewożenia towarów niebezpiecznych, zaś ciężarówki o masie powyżej 12 t będą mogły jeździć tylko nocą.
Nie będzie za to prohibicji - alkohol będzie sprzedawany normalnie.
Wokół Krakowa (promień 100 km) i Częstochowy (promień 50 km), Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia (promień 5 km) wyznaczonych zostało siedem stref ograniczonych lotów. Od poniedziałku do 1 sierpnia obowiązywać będzie bezwzględny zakaz wykonywania lotów przez: lotnictwo sportowe, aeroklubowe, rekreacyjne i kategoryczny oraz zakaz używania bezzałogowych statków powietrznych - dronów - dotyczy on zarówno lotów sportowo-rekreacyjnych, jak i "komercyjnych".
Wyrobów pirotechnicznych - petard i rac - nie wolno od poniedziałku nosić ani używać w Krakowie i na terenie gminy Wieliczka. Zakaz nie dotyczy uprawnionych służb, które używają rakiet sygnalizacyjnych podczas mgły lub deszczu, oraz organizatorów imprez i przedsięwzięć artystycznych, którzy wcześniej uzyskali na to zezwolenie.
W środę i czwartek po drogach Krakowa i powiatu krakowskiego w ciągu dnia nie będą mogły jeździć ciężarówki o masie całkowitej powyżej 12 t, nie będzie też można przewozić towarów niebezpiecznych. Wyjątkiem będzie autostrada A4.
Zakazy dotyczące przewozów nie dotyczą m.in. autokarów, pojazdów służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo lub biorących udział w akcjach ratunkowych, służących do przewozu lekarstw, paliw i substancji niezbędnych dla funkcjonowania szpitali.
Dorożkarze nie będą mogli poruszać się po Rynku Głównym. Zakaz wszedł w życie już 19 lipca i będzie obowiązywał do końca miesiąca. Jak informował Urząd Miasta Krakowa, zakaz wynika z wymogów bezpieczeństwa oraz dużej liczby wydarzeń towarzyszącym ŚDM w rejonie rynku.
Autor: wini/gp / Źródło: TVN24 Kraków / PAP
Źródło zdjęcia głównego: ZIKiT