Uwaga na smog - normy przekroczone niemal dwukrotnie

Poziom zanieczyszczenia powietrza w Krakowie przekracza normy
Poziom zanieczyszczenia powietrza w Krakowie przekracza normy
Źródło: ENEX | Bartosz Pawłowski

Monitoring zanieczyszczeń powietrza w Małopolsce jest nieubłagany: mamy podwyższony poziom szkodliwego pyłu. Urząd Marszałkowski ostrzega: nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo.

Mapa poziomu zanieczyszczeń w Małopolsce pokazuje, w którym rejonie oddycha się najciężej. Normy dopuszczają 50 µg/m³ stężenia 24-godzinnego. Tymczasem powietrze w południowej i wschodniej części Krakowa przekraczają tę normę niemal dwukrotnie.

Najgorzej oddycha się w Dębikach, Łagiewnikach, Swoszowicach, Nowej Hucie, Prokocimiu i Podgórzu. Tylko trochę lepiej jest w północno-zachodniej części Krakowa.

Indeks jakości powietrza
Indeks jakości powietrza
Źródło: malopolska.pl

Pesymistyczne prognozy

Ze względu na zanieczyszczenie pyłem PM10 urząd marszałkowski ostrzega: Nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia.

Prognozy oparte na danych automatycznych stacji pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie są równie pesymistyczne. Wynika z nich, że w najbliższym czasie mieszkańcy małopolski mogą liczyć jedynie na chwilowe poprawy powietrza.

Najgorzej w Krakowie i Nowym Sączu

Małopolska od lat zmaga się z problemem zanieczyszczeń. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Europejską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że w pierwszej dziesiątce miast o najgorszej jakości powietrza znalazło się aż sześć polskich, w tym m.in Kraków i Nowy Sącz. CZYTAJ WIĘCEJ

Próba poprawy sytuacji

Małopolscy radni uchwalili właśnie „Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”. Wyznacza on działania związane z poprawą jakości powietrza na najbliższe 10 lat. Jednak zgodnie z przyjętym we wtorek projektem, do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej na terenie Krakowa dopuszczono: gaz ziemny i pozostałe węglowodory gazowe przeznaczone do celów opałowych oraz olej opałowy i olej napędowy przeznaczony do celów opałowych, z wyłączeniem ciężkiego oleju opałowego. CZYTAJ WIĘCEJ.

Możliwe jest stosowanie także innych paliw stałych w urządzeniach grzewczych i kominkach, z których emisja pyłu nie jest wyższa niż 40 mg/m sześc. Wymogiem będzie też eksploatowanie tych urządzeń zgodnie z instrukcją producenta, zwłaszcza w zakresie rodzaju stosowanego paliwa oraz warunków spalania.

„Uchwała nic nie zmieni”

Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego ocenia, że przyjęty przez zarząd projekt uchwały nic nie zmieni w kwestii poprawy jakości powietrza w Krakowie w najbliższych latach.

Tego samego zdania jest prezydent miasta, który nazwał projekt uchwały „półśrodkiem, który nie doprowadzi do znaczącej poprawy jakości powietrza w mieście"

Zgodnie z zapowiedziami władz Małopolski do końca października potrwają konsultacje społeczne projektu uchwały, a pod koniec listopada ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sejmik województwa.

Smog wawelski

Smog wawelski

Autor: koko/iga / Źródło: TVN24 Kraków

Czytaj także: