Kraków

Tak wygląda nowa baza LPR w Krakowie

Kraków

Otwarto nową bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
TVN24 KrakówŚmigłowiec jest wysuwany z hangaru na napędzanej elektrycznie platformie

Nowoczesną bazę dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego otwarto we wtorek w Krakowie. - Wszystko po to, by jak najszybciej dotrzeć do pacjenta - mówił wiceminister zdrowia Cezary Rzemek.

Kosztem około 6 mln zł wybudowany został hangar dla śmigłowca i pomieszczania dla załogi.

"Europejskie warunki"

Od 2007 r. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Krakowie funkcjonowało w prowizorycznej bazie urządzonej dzięki wsparciu wojska.

- Dzisiaj mamy europejskie warunki. Śmigłowiec przy złej pogodzie stoi w hangarze. W momencie wezwania pilot już w trakcie wyjazdu z hangaru na platformie uruchamia podzespoły i może na zewnątrz od razu włączyć silniki - mówił dyrektor LPR Robert Gałązkowski. - Ludzie mają godne warunki pracy, także śmigłowiec jest trzymany w dobrych warunkach. W tym hangarze mamy możliwość robienia przeglądów technicznych – dodał.

500 lotów rocznie

W bazie zatrudnionych jest siedmiu lekarzy, siedmiu ratowników, pięciu pilotów i mechanik. Rocznie krakowski LPR wykonuje około 500 lotów. Krakowska baza funkcjonuje do godz. 20 - jedyna całodobowa jest w Warszawie, a do godz. 23 dyżurują bazy w Gdańsku i Wrocławiu.

- Chcielibyśmy, aby w perspektywie 4-5 lat sześć baz LPR w Polsce, w tym Kraków, dyżurowało całodobowo - mówił Gałązkowski. - Te sześć baz, gdyby w Polsce doszło do zdarzenia o charakterze masowym, dałoby możliwość zadysponowania w przeciągu godziny pięciu śmigłowców – wyjaśnił.

Środki unijne

W 2011 r. LPR zakończyło program wymiany śmigłowców. Na podstawie umowy między ministerstwem zdrowia a firmą Eurocopter zostało wyposażone w 23 eurocoptery EC 135 i nowoczesny symulator lotu.

Baza w Krakowie jest jedną z ośmiu, które powstały w ramach finansowanego z środków unijnych projektu. Wcześniej zrealizowano inwestycje w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu, Sanoku, Suwałkach, Gdańsku i Kielcach oraz w Stacji Obsługi Technicznej w Szczecinie. Budowane są także bazy w Zielonej Górze i Wrocławiu. Całkowita wartość projektu to 68,28 mln zł, z czego 85 proc. to środki unijne. Pozostałą część finansuje ministerstwo zdrowia.

Autor: just/roody / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Kraków

Pozostałe wiadomości