TVN24 | Kraków

Zatrzymali 12 osób, przejęli blisko 100 sztuk broni palnej i amunicję

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
PAP
Przejęto ponad 100 sztuk broniŚwiętokrzyska policja
wideo 2/5
slideshow ani a

12 osób zostało zatrzymanych w związku z podejrzeniem o udział w grupie przestępczej, zajmującej się wytwarzaniem broni i handlem nią. Osiem zostało tymczasowo aresztowanych.

W akcji, która miała miejsce w niedzielę, brali udział świętokrzyscy policjanci, straż graniczna i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W sumie zabezpieczono kilka tysięcy sztuk amunicji oraz blisko 100 jednostek broni. To finał śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie oraz świętokrzyską policję, funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie oraz Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie.

- Szeroka współpraca pozwoliła na ustalenie i wytypowanie osób, które na terenie województwa świętokrzyskiego oraz łódzkiego trudniły się handlem bronią oraz nielegalnym jej wyrobem. Na podstawie zebranego materiału dowodowego oraz wcześniej zaplanowanego działania, w minioną niedzielę dokonano przeszukania w kilkudziesięciu miejscach na terenie dwóch województw – poinformował nadkom. Kamil Tokarski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Dodał, że z uwagi na duże ryzyko i zagrożenie w działania włączyli się także funkcjonariusze Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Komendy Głównej Policji, a także pododdziałów z Kielc, Rzeszowa, Łodzi, Krakowa i Katowic.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Do 10 lat więzienia

Zatrzymano 12 osób. Są to mieszkańcy województw świętokrzyskiego i łódzkiego w wieku od 32 do 60 lat. Decyzją Sądu Rejonowego w Lublinie osiem osób zostało tymczasowo aresztowanych. Usłyszeli oni zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wyrobu i handlu bronią.

- Podczas przeszukań funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli 96 sztuk broni palnej. Są to jednostki różnych wzorów, rodzajów i kalibrów - zarówno broń długa, jak i krótka. Zabezpieczono także kilka tysięcy sztuk amunicji. Dodatkowo w miejscach prowadzonych działań znaleziono i zabezpieczono pieniądze w kwocie przekraczającej 170 tysięcy złotych oraz kilkanaście tysięcy euro – podkreślił Tokarski.

Oprócz tego zabezpieczono także 14 krzaków konopi, 18 gramów substancji wstępnie identyfikowanej jako amfetamina i mefedron. Do zabezpieczonego mienia należy także doliczyć telefony i nośniki pamięci.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyrabianie i handel bronią może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Autor:wini/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Świętokrzyska policja