TVN24 | Kraków

W tym mieście bramy cmentarzy są otwarte. "Z powodu licznych uroczystości pogrzebowych"

TVN24 | Kraków

Autor:
tam/gp
Sytuacja na cmentarzach w Przemyślu
Sytuacja na cmentarzach w PrzemyśluTVN24
wideo 2/13
TVN24Sytuacja na cmentarzach w Przemyślu

"Bramy cmentarzy pozostają otwarte" - poinformował Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla (województwo podkarpackie). Powodem są "liczne uroczystości pogrzebowe na terenie miasta". Uspokoił wszystkich, którzy - mimo zakazu - odwiedzą miejscowe nekropolie, że nie zostaną ukarani mandatami przez straż miejską.

W piątek po południu premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że z powodu zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa 31 października, 1 listopada i 2 listopada cmentarze będą zamknięte. Jednak na mapie kraju pojawiają się miejsca, gdzie do nakazu zamknięcia cmentarzy się nie zastosowano. Jednym z takich miejsc jest Ksawerów pod Łodzią, gdzie proboszcz postanowił otworzyć cmentarz po tym, jak przemianował go na "park cmentarny".

"Nikt za to mandatu nie dostanie"

Otwarte są też bramy cmentarzy na terenie Przemyśla. Poinformował o tym na Facebooku prezydent Wojciech Bakun. Podkreślił, że rozporządzenie "nie obliguje władz miasta do zamykania bram cmentarzy (choćby ze względu na odbywające się pogrzeby)".

"W związku z tym, odpowiadając na liczne pytania Państwa w tej sprawie informuję, że BRAMY CMENTARZY POZOSTAJĄ OTWARTE zarówno dzisiaj (31.10) jak i w kolejnych dniach" - napisał w mediach społecznościowych Bakun. OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE >>> Prezydent Przemyśla wyjaśnił, że odwiedzający nekropolie nie muszą obawiać się interwencji ze strony funkcjonariuszy straży miejskich. "(...) Straż Miejska została powołana po to żeby pomagać i pilnować porządku. Prosimy więc, żeby uważali Państwo czy chryzantemy za bardzo się nie sypią, a znicze nie dymią, ale gwarantuje, że nikt za to mandatu nie dostanie" - podkreślił we wpisie prezydent. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL NA TEMAT KORONAWIRUSA

Cmentarze otwarte "w związku z licznymi uroczystościami pogrzebowymi"

Jak wyjaśnia Maciej Wolański z biura prezydenta miasta Przemyśla, "prezydent, w związku z ogłoszonym zarządzeniem premiera dalej ustosunkowuje się do tego, że cmentarze są zamknięte". - Natomiast, w związku z licznymi uroczystościami pogrzebowymi odbywającymi się na terenie miasta, prezydent podjął decyzję, że nie zamyka bram dla uczestników tych uroczystości, a także dla czynności związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa i porządku na terenie cmentarzy - podkreśla Wolański.

W geście solidarności kupują kwiaty. "Jestem wzruszona odzewem, serce rośnie".

Autor:tam/gp

Źródło: Facebook/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości