Pokazali srebrne kosztowności sprzed kilkuset lat

Skarby ozdób srebrnych z Czermna, Ruś XII – XIII w.
Skarby ozdób srebrnych z Czermna, Ruś XII – XIII w.
Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie | K. Wasilczyk

W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka otwarto wystawę z ponad 600 zabytkowymi przedmiotami pochodzącymi okresu między X a XIV wiekiem. Eksponaty odkryto w Czermnie (woj. lubelskie), gdzie prawdopodobnie znajdował się główny ośrodek dawnych Grodów Czerwieńskich.

- Najważniejsze na tej wystawie są srebrne kosztowności kobiece, które archeolodzy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odkryli w garncu zakopanym pod ziemią - powiedział kurator ekspozycji Mirosław P. Kruk. - 20 m od garnca znaleziono inne wyroby srebrne. Leżały luzem nieco pod powierzchnią ziemi. Kosztowności przebadano w Akademii Górniczo-Hutniczej. Analiza wykazała, że ozdoby są wykonane z wysokiej klasy srebra i pochodzą prawdopodobnie z okresu od końca XII do XIV w. – dodał

Wśród srebrnej biżuterii kobiecej są pierścienie, zausznice, naramienniki, bransolety mankietowe i spiralne oraz kołty (efektowne wisiory mocowane przez kobiety do nakrycia głowy).

Krzyżyk-zawieszka, brąz, Ruś XII – XIV w.
Krzyżyk-zawieszka, brąz, Ruś XII – XIV w.
Źródło: M. Wołoszyn | Muzeum Narodowe w Krakowie

Przedmioty prezentowane są w ramach ekspozycji „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem."

Na wystawie zwiedzający mogą też zobaczyć średniowieczne militaria. Te eksponaty obejmują wszelkiego rodzaju broń oraz elementy wczesnośredniowiecznego wyposażenia wojownika, a także przedmioty związane z handlem

Ołowiane pieczęcie

Jak podkreślił w rozmowie z PAP kurator wystawy Mirosław P. Kruk, na szczególną uwagę zasługują ołowiane pieczęcie (bulle), które robiono na zlecenie władzy świeckiej i duchownej. Zwiedzający mogą zobaczyć np. pieczęć z wyobrażeniem proroka Dawida (należącą do księcia Dawida Igorewicza) lub też bullę zawierającą wizerunek św. Bazylego Wielkiego i archanioła Michała lub Gabryiela (jej właścicielem był książe Ruryk Rościsławowicz).

Wśród eksponatów znalazły się także zabytki pokazujące jak wyglądało życie codzienne ludzi średniowiecza. Są to m.in. elementy wyposażenia domu i narzędzia pracy ówczesnych rzemieślników

Wystawa potrwa do września

Wystawa będzie czynna do 1 września. Przedmioty na niej eksponowane sprowadzono z Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim. W krakowskim muzeum znalazła się część spośród 1,5 tys. przedmiotów pokazywanych wcześniej w Lublinie.

Wystawę dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grodziskiem w Czermnie (wieś nad rzeką Huczwą w powiecie tomaszowskim, niedaleko granicy z Ukrainą) badacze interesują się już od XIX wieku. Dwa lata temu archeologowie z UMCS w Lublinie potwierdzili istnienie w tym miejscu fundamentów romańskiego kościoła. Mogą one świadczyć o tym, ze znajdował się tu główny ośrodek średniowiecznych Grodów Czerwieńskich. Zdaniem archeologów odkryty w Czermnie kompleks osadniczy powiązany z grodem to najprawdopodobniej znany z ruskich źródeł Czerwień.

O Grody Czerwieńskie toczyli walki polscy Piastowie z Rurykowiczami - władcami ruskiego Kijowa. Czerwień był wówczas jednym z największych ośrodków w tej części Europy.

Autor: jś/par / Źródło: PAP, TVN24 Kraków

Czytaj także: