Do 15 stycznia 2015 roku można zgłaszać tomy poetyckie do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Główną wygraną jest, jak co roku, statuetka i 200 tys. złotych. Tegoroczną laureatką konkursu jest Julia Hartwig.
Jest o co walczyć
Do nagrody mogą zgłaszać swoich kandydatów wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o literackim charakterze, członkowie kapituły oraz także sami autorzy. Jury czeka na tomy do 15 stycznia.
- Wydarzenia związane z nagrodą dzielą się na dwa etapy: wiosną kapituła ogłasza nominacje, jesienią wybiera laureata - opisuje proces przyznania nagrody Sylwia Miłkowska, z Fundacji im. Wisławy Szymborskiej. - Nagroda ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książką poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym - dodała.
Do nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski.
W 2013 zgłoszono do nagrody 176 książek, w 2014 – 171.
Laureatka tegorocznej edycji Julia Hartwig:
"Sprzeciwić się pośpiechowi"
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej została powołana na mocy testamentu noblistki. Jej celem jest promocja poezji, nagradzanie najlepszych twórców i przyciąganie uwagi czytelników, którzy zapomnieli o nieoczywistym sposobie komunikowania, jakim jest język poetycki. Laureat otrzymuje statuetkę oraz 200 tysięcy złotych.
Celem nagrody jest popularyzowanie coraz rzadziej spotykanej dziedziny literatury – poezji.
W poprzednich latach główną nagrodę w konkursie, otrzymali Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew” (2013) oraz Julia Hartwig za tom „Zapisane” (2014).
"Sprzeciwiając się pośpiechowi, powierzchownemu uczestnictwu w kulturze, dominacji słabej literatury masowej, pragniemy dowartościować poezję jako rodzaj sztuki trudnej, lecz ważnej - mówią organizatorzy. Nagradzamy twórców, którzy potrafią zachować niezależność, kreują swój własny, niezależny od kontekstu polityczno-społecznego świat, operują mistrzowską dykcją"
A więc: "Poeci do piór!"
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ps / Źródło: TVN24 Kraków