Poeci do piór! Ruszył nabór do trzeciej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Laureaci konkursu
Laureaci konkursu

Do 15 stycznia 2015 roku można zgłaszać tomy poetyckie do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Główną wygraną jest, jak co roku, statuetka i 200 tys. złotych. Tegoroczną laureatką konkursu jest Julia Hartwig.

Jest o co walczyć

Do nagrody mogą zgłaszać swoich kandydatów wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o literackim charakterze, członkowie kapituły oraz także sami autorzy. Jury czeka na tomy do 15 stycznia.

- Wydarzenia związane z nagrodą dzielą się na dwa etapy: wiosną kapituła ogłasza nominacje, jesienią wybiera laureata - opisuje proces przyznania nagrody Sylwia Miłkowska, z Fundacji im. Wisławy Szymborskiej. - Nagroda ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książką poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym - dodała.

Do nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski.

W 2013 zgłoszono do nagrody 176 książek, w 2014 – 171.

Laureatka tegorocznej edycji Julia Hartwig:

Julia Hartwig
Julia Hartwig
Źródło: Fundacja im. Wisławy Szymborskiej

"Sprzeciwić się pośpiechowi"

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej została powołana na mocy testamentu noblistki. Jej celem jest promocja poezji, nagradzanie najlepszych twórców i przyciąganie uwagi czytelników, którzy zapomnieli o nieoczywistym sposobie komunikowania, jakim jest język poetycki. Laureat otrzymuje statuetkę oraz 200 tysięcy złotych.

Celem nagrody jest popularyzowanie coraz rzadziej spotykanej dziedziny literatury – poezji.

W poprzednich latach główną nagrodę w konkursie, otrzymali Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew” (2013) oraz Julia Hartwig za tom „Zapisane” (2014).

"Sprzeciwiając się pośpiechowi, powierzchownemu uczestnictwu w kulturze, dominacji słabej literatury masowej, pragniemy dowartościować poezję jako rodzaj sztuki trudnej, lecz ważnej - mówią organizatorzy. Nagradzamy twórców, którzy potrafią zachować niezależność, kreują swój własny, niezależny od kontekstu polityczno-społecznego świat, operują mistrzowską dykcją"

A więc: "Poeci do piór!"

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ps / Źródło: TVN24 Kraków

Czytaj także: