Otworzą „Szufladę Wisławy Szymborskiej”

Kraków

TVN24W saloniku będzie można zobaczyć m.in. sofę, komodę, kilka obrazów i bibeloty z mieszkania poetki

Meble, książki i pamiątki związane z poetką, znajdą się w saloniku, który w pierwszą rocznicę śmierci Szymborskiej zostanie otwarty w Kamienicy Szołayskich w Krakowie.

W budynku, który jest oddziałem Muzeum Narodowego, zaaranżowana zostanie przestrzeń nazwana "Szufladą Wisławy Szymborskiej".

Jak wyjaśnia dr Michał Rusinek, wieloletni sekretarz poetki, a obecnie prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, "szufladą" nazywano mikroskopijnych rozmiarów mieszkanie poetki.

W wierszu "Możliwości" poetka wśród wielu rzeczy, które woli od innych, wymieniła szuflady. - Uważała szuflady za największy wynalazek ludzkości i je uwielbiała. Komoda w jej mieszkaniu miała 36 szuflad, w których przechowywała np. kolekcję starych pocztówek – opowiada Michał Rusinek.

Pamiątki po noblistce

Poetka nie miała własnego gabinetu, tworzyła w sypialni. W muzealnym saloniku będzie można zobaczyć m.in. jej sofę, komodę, kilka obrazów i bibeloty z jej mieszkania. Obok sofy będzie telefon, w którym po podniesieniu słuchawki będzie można usłyszeć wiersz czytany przez Szymborską lub jej krótką wypowiedź.

Publiczności zaprezentowane zostaną też maski i pocztówki, które kolekcjonowała poetka oraz zdjęcia, które robiła sobie pod tablicami z intrygującymi nazwami miejscowości. W „Szufladzie” będzie można też prześledzić etapy powstawania wierszy Szymborskiej - od rękopisu, przez maszynopis z poprawkami po utwór wydrukowany.

„Żywe” miejsce

- „Szuflada” będzie przestrzenią umożliwiającą zrozumienie motywów z twórczości Wisławy Szymborskiej dzięki różnym kluczom: przedmiotom, zdjęciom, fragmentom wierszy - mówi dr Rusinek.

Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego, podkreśla, że to nie będzie "izba pamięci". - Chciałabym, aby było to miejsce żywe, w którym odbywają się spotkania współorganizowane przez Fundację Szymborskiej - mówi.

W rocznicę śmierci

Ekspozycja ma być otwarta na początku lutego.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012. Została pochowana w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Autor: bpaw//kv/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24