Ciało wyłowili z Wisły, nie wiedzą kim jest. Pomóc ma rekonstrukcja twarzy

TVN24

Zrekonstruowana twarz zmarłegoGoogle Earth
wideo 2/6

Ciało mężczyzny zostało wyłowione z Wisły w czerwcu 2018 roku. Nie można było zidentyfikować zmarłego na podstawie rysów twarzy, nie miał przy sobie dokumentów. Jednak śledczy nie poddali się i poprosili Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie o pomoc. Specjaliści zrekonstruowali twarz mężczyzny.

Ciało zostało wyłowione z Wisły 29 czerwca 2018 roku w Oświęcimiu. Od tego czasu policjanci usiłują ustalić tożsamość zmarłego.

- Zwłoki w chwili ujawnienia znajdowały się w znacznym stadium rozkładu. Niemożliwa była identyfikacja mężczyzny na podstawie rysów twarzy, denat nie miał przy sobie też żadnych dokumentów, nie było żadnej wskazówki, która mogłaby pomóc w jego identyfikacji – opisuje Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Jak podaje Małgorzata Jurecka, rzeczniczka prasowa oświęcimskiej policji, na zwłokach "nie było obrażeń sugerujących udział osób trzecich”.

Policjanci sprawdzali bazy danych osób zaginionych i weryfikowali zgłoszenia. Próbowali też poznać tożsamość mężczyzny wprowadzając jego DNA do policyjnej bazy GENOM. Żadne z tych działań nie przyniosły jednak skutku.

Rekonstrukcja twarzy

W końcu policjanci poprosili o przeprowadzenie specjalistycznych badań oraz określenie wieku i wyglądu mężczyzny pracowników Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Ustalili oni, że denat był w wieku około 47 lat (tolerancja +/- 10 lat) i miał około 181-185 cm wzrostu (tolerancja +/- 7 cm).

- Miał wysokie czoło, oczy wpadnięte, duże, brwi krzaczaste, szerokie, łukowate, nos duży, wąski, uszy średnie, odstające, wargi cienkie – wylicza Gleń.

To nie wszystko. Specjaliści przygotowali też rekonstrukcję przybliżonego wyglądu twarzy zmarłego. Grafika została opublikowana przez policję.

- Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu tożsamości mężczyzny, proszone są o kontakt z policjantami Komendy Powiatowej w Oświęcimiu pod numerami telefonów: 33 8475 242, 33 8475 280 lub najbliższą jednostką policji – apeluje Gleń.

Zrekonstruowana twarz zmarłego
Malopolska Policja

Autor: wini/ks / Źródło: TVN24 Kraków