Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego nie kryją zadowolenia. Prestiżowy magazyn „Time” docenił badania krakowskich archeologów, którzy odkryli m.in. nieobrabowany grobowiec królewski, biżuterię i ceramikę pochodzącą z czasów Majów.
Odkryć tych polscy naukowcy dokonali w Nakum w północno-wschodniej Gwatemali. A teraz, w wydanej przez "Time" książce pt. "100 new scientific discoveries", zostały obszernie opisane.
- Byłem pozytywnie zaskoczony, gdy dowiedziałam się, że temat naszych prac został opisany w książce. Jest nam bardzo miło, że znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych badaczy – mówi tvn24.pl dr Jarosław Źrałka.
Wykopali prawdziwe skarby
Badania w położonym w środku gwatemalskiej dżungli stanowisku rozpoczęły się w 2006. Prowadzone były w dwóch częściach miasta, które było istotnym ośrodkiem miejskim w momencie przełomowym dla całej kultury Majów, czyli pod koniec tzw. okresu klasycznego.
W pierwszym sezonie rezultaty wykopalisk były niezwykle owocne. - W niewielkiej piramidzie odkryliśmy nieobrabowany grobowiec królewski, pochodzący z VII/VIII wieku. Zawierał on bogate wyposażenie – opowiada Źrałka.
Wśród znalezisk był jadeitowy pektorał (rodzaj biżuterii) z tekstem hieroglificznym, wspominającym imię wcześniej nieznanego władcy Majów i naczynie z przedstawieniem tańczącego boga kukurydzy.
Archeolodzy odnaleźli też pomnik nagrobny z wizerunkiem władcy z końca okresu ok. I-III w. n.e., importowaną z odległych regionów ceramikę oraz fryz, ukazujący bóstwa znane ze świętej księgi Majów "Popol Vuh".
W trakcie pobytu w Nakum w 2013 roku, badacze trafili na ślady kilku obiektów mieszkalnych i boiska służącego do rytualnej gry w piłkę z 600-300 r. p.n.e.
Kosztowne prace
Jak podkreśla Katarzyna Pilitowska rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Polsce majologia jest dziedziną ciągle stosunkowo młodą. Grupa z Instytutu Archeologii UJ pracująca pod kierownictwem dr. Jarosława Źrałki i mgr. Wiesława Koszkula jest jedynym polskim zespołem, który prowadzi samodzielne wykopaliska na ziemiach Majów.
– Prace, które prowadzimy są bardzo kosztowne. Trzeba szukać funduszy. W tym przypadku mamy wsparcie Narodowego Centrum Nauki – zaznacza Źrałka.
Autor: ał/ig / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Projekt archeologiczny Nakum, Uniwersytet Jagielloński