70-letni mieszkaniec Nowego Targu (woj. małopolskie) nie dał się oszukać fałszywemu "członkowi rodziny", który przekonywał, że potrącił kobietę i potrzebuje 150 tysięcy złotych na kaucję. Czujny mężczyzna zawiadomił policję, a zamiast pieniędzy przygotował torbę pełną papieru i szmat, zastawiając na oszusta pułapkę.
W czwartek (26 października) 70-letni mieszkaniec Nowego Targu odebrał niepokojący telefon. Mężczyzna przedstawiający się jako członek jego rodziny powiedział, że potrącił kobietę, która zmarła i potrzebuje 150 tysięcy złotych na kaucję.
Czytaj też: Zapłaciła, by jej wnuczka nie trafiła do aresztu. Za kraty trafili ci, którzy odebrali pieniądze
Czujny 70-latek nie dał się nabrać na przedstawioną mu historię. Zamiast jednak zakończyć połączenie, postanowił zastawić pułapkę na oszusta.
Senior wezwał policję
Mieszkaniec Nowego Targu poinformował o sprawie policjantów, a sam przystąpił do szykowania zasadzki.
"Po tym, jak przygotował pakunek ze ścinek papierów oraz szmat materiałowych, który miał imitować paczkę wypchaną pieniędzmi, udał się we wskazane miejsce" - czytamy w komunikacie małopolskiej policji.
Po paczkę przyszedł "kurier", który w chwili przekazania pakunku został zatrzymany przez funkcjonariuszy na gorącym uczynku. "Czynności w tej sprawie prowadzaą policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu" - informuje małopolska policja.
Czytaj też: Odebrali telefony od "adwokata córki", "syna" i "policjanta". Uwierzyli, stracili oszczędności
Oszustwa na wnuczka, na policjanta, na pracownika banku. Statystyki
Oszustwa "na wnuczka", ale też "na prokuratora", "na policjanta" czy "na pracownika banku" to przestępstwa bazujące na naiwności ofiar. Dlatego, jak podkreślają policjanci, tak ważne jest, by upewniać się, kto do nas dzwoni. Dotyczy to nie tylko osób starszych, choć to najczęściej one są celami ataków oszustów. Potwierdzają to statystyki. W 2022 roku tylko w Warszawie doszło do 378 przypadków oszustw popełnionych na starszych osobach, które na skutek przebiegłości oszustów straciły ponad 25 milionów złotych. "Sprawcy szczególnie upodobali sobie starszych mieszkańców Warszawy. To tutaj dorobek życia straciły aż 334 osoby" - wynika z danych udostępnionych przez Komendę Stołeczną Policji.
Jak pokazują policyjne statystyki, ofiarami tego typu oszustw były osoby w wieku od 50 do 97 lat. Jednak najczęściej pokrzywdzeni mieli powyżej 80 lat.
Mundurowi zaapelowali w komunikacie "o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie tymi, którzy nakłaniają nas do przekazania pieniędzy. Pamiętaj, że przez telefon każdy może być policjantem, córką, wnuczkiem, czy pracownikiem banku".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock