TVN24 | Kraków

Napis przed pasami przypomni o odłożeniu telefonu. Od wtorku nowe przepisy

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
TVN24 Kraków / PAP
"Odłóż telefon i żyj"Śląska policja
wideo 2/4
slideshow dla Ani bez kostki

"Odłóż telefon i żyj" - pod tym hasłem policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach przeprowadzili w piątek akcję edukacyjną, która ma poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Od pierwszego czerwca zmieniają się między innymi przepisy dotyczące używania telefonów komórkowych w tych miejscach.

Akcja została przeprowadzona we współpracy z Urzędem Miasta Katowic oraz Miejskim Zarządem Ulic i Mostów w Katowicach. To pierwsza z kilku takich inicjatyw, które zaplanowano na najbliższy czas.

- W trakcie akcji policjanci informowali o zmieniających się przepisach dotyczących korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych w trakcie przechodzenia przez przejścia dla pieszych – tłumaczy Aleksandra Nowara, rzeczniczka śląskiej policji.  I dodaje: - W myśl nowych przepisów, zakazuje się przechodzenia przez jezdnię lub torowisko podczas korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych, które mogą ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni torowisku lub przejściu dla pieszych.

Podczas akcji przy najczęściej uczęszczanych przejściach dla pieszych, umieszczone zostały napisy "Odłóż telefon i żyj!", przypominające o prawidłowym zachowaniu w trakcie przechodzenia przez jezdnię.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Nowelizacja ustawy

Na początku marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nią, pieszy zachowujący szczególną ostrożność, wchodzący na przejście dla pieszych ma mieć pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju. Regulacja wprowadza również zakaz tzw. jazdy na zderzaku oraz ujednolica do 50 km/godz. dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia. Nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2021 r.

Rząd uzasadnia, że podobne regulacje zostały wprowadzone w ubiegłym roku na Litwie. I się sprawdziły, bo liczba potrąceń pieszych zmniejszyła się.

Autorzy nowelizacji podkreślają jednocześnie, że nałożenie na kierowców nowych obowiązków nie zwalnia pieszych wchodzących na "zebrę" od obowiązku zachowania szczególnej ostrożności i reagowania na warunki i sytuację na drodze.

Autor:wini

Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Śląska policja