Ulicami Krakowa przeszedł Antysmogowy Marsz Żałobny. To odpowiedź na przyjęty przez zarząd województwa małopolskiego projekt uchwały, która dopuszcza palenie węglem w piecach.
Projekt uchwały jest obecnie poddany konsultacjom społecznym, które - zgodnie z zapowiedziami władz Małopolski - potrwają do końca października. Pod koniec listopada ostateczną decyzję w sprawie uchwały podejmie sejmik województwa.
"Chcemy powietrza, chcemy oddychać"
- Chcemy oddychać czystym powietrzem, mamy do tego konstytucyjne prawo. Przyszliśmy tutaj, aby pokazać politykom, że muszą podjąć jak najszybciej działania, które na przestrzeni kilku najbliższych lat doprowadzą powietrze w Krakowie do poziomów bezpiecznych - apelował Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Uczestnicy marszu, ubrani w czarne stroje i maski przeciwpyłowe, szli za białą trumną, skandując hasła "Chcemy powietrza, chcemy oddychać". Spod pomnika Adama Mickiewicza na Rynku, przez ul. Floriańską przeszli do urzędu marszałkowskiego. Tam spotkał się z nimi wicemarszałek Wojciech Kozak, który zapewnił, że przyjęty w zeszłym tygodniu projekt uchwały nie jest satysfakcjonujący, ale jest krokiem do tego, by polepszyć jakość powietrza w Krakowie.
- Proszę wierzyć, że uchwała będzie poprawiona - zapewniał i dodał, że on sam jest przeciwnikiem palenia węglem, drewnem i olejami ciężkimi.
Nie zgadzają się z projektem uchwały
- Propozycja zarządu oznacza, że w krakowskich piecach nadal będzie można palić bez ograniczeń węglem, odpowiedzialnym za smog – oceniła wcześniej Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, głównego organizatora akcji.
I dodała: - Marsz jest apelem, by zarząd małopolski i radni województwa realizowali przyjęty pod koniec września program ochrony powietrza, który zakłada wprowadzenie pełnego zakazu stosowania paliw stałych w Krakowie do roku 2018.
Nowe przepisy
Zgodnie z projektem uchwały, do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej na terenie Krakowa dopuszczono gaz ziemny i pozostałe węglowodory gazowe przeznaczone do celów opałowych oraz olej opałowy i olej napędowy przeznaczony do celów opałowych, z wyłączeniem ciężkiego oleju opałowego. Możliwe jest stosowanie także innych paliw stałych (np. węgiel, drewno) w urządzeniach grzewczych i kominkach, z których emisja pyłu nie jest wyższa niż 40 mg/m sześć.
Marsz odbył się w centrum Krakowa:
Autor: ał/roody / Źródło: PAP/TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków | Piotr Ziółkowski