Troska o rodzinę, opieka nad seniorami, nowe miejsca pracy i poprawa infrastruktury, to główne kwestie, na których chce skupić się Polskie Stronnicttwo Ludowe. - Osiem lat współrządzenia Małopolską przez PSL było dla regionu dobrych - mówił w poniedziałek w Krakowie wiceprezes PSL, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślając, że to dzięki ludowcom powstało wiele cennych inicjatyw, jak wparcie ochotniczych straży pożarnych czy kół gospodyń wiejskich.
Politycy PSL-u idą do wyborców z nowym hasłem: "Małopolska. Tu zaczyna się Polska".
Kandydaci PSL do sejmiku obecni na poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiadali, że będą zabiegali o budowę drogi S7, Beskidzkiej Drogi Integracyjnej oraz trasy z Brzeska do Nowego Sącza. Politycy Stronnictwa Ludowego chcą, by Małopolska stała się regionem wiedzy. Mają skupić się na promowaniu żywności i produktów tradycyjnych, rewitalizacji zabytków oraz tworzeniu kolejnych parków kulturowych.
Minister Kosiniak - Kamysz zapowiedział, że do 2020 roku, chce przeznaczyć miliard złotych na projekty związane z rynkiem pracy w Małopolsce.
Jak podkreślił, program PSL dla Małopolski powstał po ankietach i spotkaniach z mieszkańcami kilkudziesięciu gmin i powiatów w całym regionie.
Pomoc dla rodzin i seniorów
- PSL stawia bardzo mocno na rodzinę - podkreślał minister pracy. Ludowcy zapowiadają m.in. wsparcie dla rodzin, więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach, wprowadzanie Karty Dużej Rodziny w kolejnych gminach, dbanie o opiekę zdrowotną i miejsca pobytu dla seniorów.
Kosiniak–Kamysz mówił, że PSL będzie zabiegał m.in. o zmianę ustawy o samorządzie terytorialnym, żeby gminy mogły skutecznie wykorzystać środki UE i o uchwalenie takich przepisów, które pozwolą na wsparcie gmin, które mają na swoim obszarze wiele obszarów Natura 2000.
Chcą pokonać smog
- Będziemy twardo walczyć o uwolnienie Krakowa od smogu, a gminom proponujemy wprowadzenie pieców węglowych dużo wyżej jakości - mówił wicemarszałek województwa Wojciech Kozak, lider listy PSL w okręgu podkrakowskim.
Lokomotywy PSL
Liderami listy PSL do sejmiku są: w okręgu krakowskim ekonomista z Uniwersytetu Rolniczego prof. Wiesław Musiał; w okręgu obejmującym powiaty chrzanowski, olkuski i oświęcimski radny sejmiku Jacek Soska; w okręgu podkrakowskim wicemarszałek województwa Wojciech Kozak; w okręgu tarnowskim członek zarząd województwa Stanisław Sorys; w okręgu obejmującym powiaty myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański i wadowicki wicewojewoda Andrzej Harężlak; a w okręgu nowosądeckim była przewodnicząca małopolskiego sejmiku Urszula Nowogórska.
Do sejmiku małopolskiego startują z list PSL także podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Marcińska, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rodziny Marzena Paszkot, dyrektor wydziału kultury i dziedzictwa narodowego w Urzędzie Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.
Współrządzący koalicjant
PSL razem z PO tworzy w 39-osobowym sejmiku województwa małopolskiego koalicję rządzącą, dysponującą obecnie w sumie 20 mandatami. PiS ma 11 radnych, Solidarna Polska pięciu, SLD - dwóch. Jeden radny jest niezrzeszony.
Wybory w 2010 r. do małopolskiego sejmiku wygrała PO, która uzyskała 17 mandatów (33,82 proc. poparcia). Drugie miejsce zajęło PiS z 16 mandatami (31,69 proc. poparcia), PSL zdobyło 4 mandaty (10,33 proc.), a SLD 2 mandaty (9,46 proc.)
PSL przedstawiło swój program w Krakowie:
Autor: KMK / Źródło: TVN 24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Kraków