Krakowscy radni podjęli już decyzję w sprawie likwidacji szkół. Zamiast planowanych dziewięciu zamknięte zostaną tylko dwie placówki. Po licznych protestach władze miasta wycofały się z szeroko zakrojonej restukturyzacji.
Temat likwidacji szkół był jednym z tych, które zdominowały sesję rady miasta. Radni zdecydowali ostatecznie, że od 1 września zamkną dwie placówki.
Protesty pomogły
Początkowo projekt prezydenta zakładał restrukturyzację 14 krakowskich szkół. 9 z nich miało zostać zlikwidowanych. Ostatecznie, po protestach rodziców, uczniów i nauczycieli liczba szkół, które mają zostać zamknięte przed 1 września stopniała.
Placówki do likwidacji
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski jeszcze przed środową sesją wycofał projekty uchwał w sprawie likwidacji szkół podstawowych i części ponadpodstawowych
Gdy doszło do głosowania, radni odrzucili też projekt likwidacji gimnazjum nr 44 na os. Na Stoku 34.
Na liście placówek do likwidacji pozostały gimnazjum nr 50 na ul. Bulwarowej 33 oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 16 na os. Niepodległości 19. Obie te szkoły mają zostać przejęte przez prywatne podmioty.
Prezydent wskazuje na radnych...
Przedstawiciele władz miasta mają pretensje do radnych PO, że przez nich trzeba bylo zrezygnować z planowanej restrukturyzacji.
- Prezydent wiedząc, że radni PO i tak nie zagłosują za jego projektami zdecydował się na ich wycofanie – powiedziała Anna Okońska-Walkowicz, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji. - Ta burza związana z likwidacją szkół, które źle gospodarują środkami i mają mało uczniów, być może będzie dla nich impulsem do wprowadzenia zmian naprawczych i programowych - dodała.
...radni na prezydenta
PO, które ma w radzie większość, i formalnie wspiera prezydenta, przekonuje, że reforma nie wyszła przez Jacka Majchrowskiego. Przekonują, że niepotrzebnie, pod wpływem nacisku społecznego, wycofał się z projektów uchwał:
- Tych problemów nie da się uniknąć. Trzeba je rozwiązać a nie spychać na następne lata - powiedziała
Zgodnie z szacunkami władz Krakowa, zmiany mają do końca 2014 r. przynieść oszczędności w wysokości 5,7 mln zł. Będą one związane z obniżeniem kosztów osobowych i kosztów utrzymania budynków. Liczba etatów zmniejszy się z kolei o ok. 90, w tym ok. 46 etatów pedagogicznych, a ok. 44 - pracowników administracji i obsługi.
Autor: jś//kv / Źródło: PAP