Z apelem o rozważenie możliwości odczytania apelu do wiernych dotyczącego używania węgla i drewna podczas mszy zwrócił się do metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego prezydent Majchrowski. – Jestem przekonany, że ta inicjatywa zaowocuje – napisał włodarz miasta.
Pod koniec kwietnia sejmik województwa małopolskiego przyjął tzw. przejściową uchwałę antysmogową dla Krakowa. Wchodzący w życie z dniem 1 lipca dokument przewiduje, że do opalania pieców nie będzie można stosować paliw stałych niskiej jakości: miałów węglowych, węgla niskiej jakości, biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.. Z tych właśnie substancji do atmosfery uwalnianych jest najwięcej toksycznych związków i pyłów.
Teraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski o pomoc w walce ze smogiem zwraca się do Kościoła.
Prośba o apel do wiernych
- Mając na uwadze przychylność Kurii Metropolitalnej w Krakowie dla działać poprawiających stan jakości środowiska w którym żyjemy oraz dotychczasową dwuletnią współpracę, dzięki której zrealizowano m.in. wspólne akcje informacyjne dotyczące możliwości wymiany pieców, a także wykorzystania środków z programu osłonowego dedykowanego dla najmniej zamożnych mieszkańców, proszę Jego Eminencję o rozważenie po raz kolejny możliwości odczytania w trakcie mszy apelu do wiernych, dotyczącego nowych zasad użytkowania paliw stałych w tym w szczególności węgla i drewna – napisał prezydent.
Dodał, że "jest przekonany, ze inicjatywa ta zaowocuje w niedalekiej w niedalekiej przyszłości poprawą warunków i jakości życia w naszym mieście" – dodał.
Pod koniec stycznia sejmik małopolski jednogłośnie przyjął chwałę antysmogową, która zakłada, że od 1 lipca w całym regionie będzie można montować w nowych domach wyłącznie piece na paliwa stałe, spełniające najwyższe normy emisyjne. Stare kotły muszą zostać wymienione do 2023 r. W uchwale nie ma zakazu używania węgla, ale zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości: mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent.
Małopolska jest pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe na poziomie całego województwa.