Sześciu zakonników zakażonych, kwarantanna w klasztorze, zamknięty kościół. "Sprawa jest poważna"

TVN24 | Kraków

Aktualizacja:
Autor:
wini/gp/i
Źródło:
TVN24 Kraków / PAP
Rząd ogłasza sukces w walce z koronawirusemTVN24
wideo 2/8
TVN24Rząd ogłasza sukces w walce z koronawirusem

Sześciu zakonników z klasztoru redemptorystów w Tuchowie (Małopolska) jest zakażonych koronawirusem. Wcześniej w ich kościele odbywały się uroczystości, w tym bierzmowanie.

Władze powiatu z niepokojem obserwują rozwój sytuacji w tuchowskim klasztorze. - Sprawa jest poważna, bo tam w ostatnim czasie odbywały się święcenia kapłańskie jednego z ojców. Odbywało się również bierzmowanie. Myślę więc, że sytuacja może być rozwojowa – zauważa Roman Łucarz, starosta powiatowy z Tarnowa.

Jak informuje Łucarz, próbki są pobierane w siódmym dniu od możliwego kontaktu - Dlatego też dziś będą pobierane kolejne i będziemy czekali z dużym niepokojem na wyniki – mówi starosta.

Zamknięty jest zarówno klasztor, jak i przylegający do niego kościół.

"W związku z podejrzeniem o kontakt z osobą zarażoną Covid-19 kościół i klasztor będą zamknięte do wyjaśnienia sytuacji. Tym samym nabożeństw i mszy nie będzie. Wszystkie zamówione intencje będą odprawione w klasztornej kaplicy. Prosimy Was o modlitwę" – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie klasztoru i w mediach społecznościowych.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Msze bez limitów

Od minionej niedzieli w kościołach nie obowiązują limity liczby wiernych podczas mszy, jednak osoby przebywające w budynku muszą mieć zasłonięte usta i nos. W ostatnim czasie w tuchowskim sanktuarium odbyły się święcenia kapłańskie i bierzmowania, informacje o tych wydarzeniach zostały zamieszczone na stronie klasztoru na Facebooku.

Jak podało w piątek Ministerstwo Zdrowia, badania laboratoryjne potwierdziły 129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, 81 z nich odnotowano na Śląsku. Resort poinformował też o śmierci kolejnych 10 osób w wieku od 60 do 94 lat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ministerstwo przekazało w zestawieniu, że zakażenie wykryto dotąd u 25 177 osób, z których 1127 zmarło.

Dom Zakonny Redemptorystów w Tuchowie.Google

Autor:wini/gp/i

Źródło: TVN24 Kraków / PAP