Wypchany krokodyl w bagażniku auta

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
PAP
Przemyt wypchanego krokodyla w KorczowejKrajowa Administracja Skarbowa
wideo 2/5
krokodyl

44-letni mężczyzna próbował przewieźć przez granicę wypchanego krokodyla. Nie miał zezwolenia i nie zgłosił go do odprawy. Trofeum odkryli celnicy, którzy zatrzymali je do dalszego postepowania.

Przemyt wykryto na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej (Podkarpacie). Spreparowany okaz gada znajdował się w bagażniku osobowego peugeota, którym kierował 44-latni mężczyzna. Jak zaznacza rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, aligator to chroniony gatunek, zagrożony wyginięciem.

- Jest to krokodyl krótkopyski (Osteolaemus tetrapsis), występujący głównie w Afryce zachodniej i zachodnio-centralnej, chroniony na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Ochronie, zgodnie z tą konwencją podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty – podkreśliła Chabowska.

Wypchany krokodylKrajowa Administracja Skarbowa

Przemyt zwierząt

44-letni kierowca nie przedstawił spreparowanego gada do odprawy. Nie miał także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES, które wystawiane jest przez Ministra Środowiska.

Jak zaznaczyła rzeczniczka, w związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali okaz do dalszego postępowania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Chabowska przypomniała, że handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

- Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat – powiedziała.

W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 15 tys. szt. i 125 kg okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów.

Autor:wini/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krajowa Administracja Skarbowa