Podczas robót budowlanych w Jarosławiu (Podkarpacie) odkryto pozostałość drewnianej drogi, datowanej na przełom XVII/XVIII wieku. Inwestor został zobowiązany do przeprowadzenia badań archeologicznych w tym miejscu.
Prace są prowadzone na ulicy Grunwaldzkiej w Jarosławiu. Pierwsze sygnały o odsłonięciu reliktów zabytkowej nawierzchni podkarpacki Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków otrzymał 13 stycznia. "Zalecono wówczas prowadzenie dalszych prac inwestycyjnych pod nadzorem archeologicznym z uwagi na duże zniszczenia reliktów drogi i zły stan zachowania nawarstwień kulturowych wywołany wcześniejszymi robotami budowlanymi" – czytamy w komunikacie opublikowanym przez WUOZ.
Nie zachowają, ale mogą zrekonstruować w innym miejscu
Jak tłumaczą urzędnicy, pozostałości drogi odkryto w miejscu, gdzie na przełomie XVII/XVIII wieku umieszczony był jeden z głównych ciągów komunikacyjnych najbardziej rozbudowanego w Jarosławiu Przedmieścia Krakowskiego, a odkryta droga prowadziła od głównej bramy miejskiej, nazywanej Bramą Krakowską, otwartą w kierunku Rzeszowa i Krakowa.
Teraz prace zostały wstrzymane, a inwestor jest zobowiązany do przeprowadzenia badań archeologicznych na odcinku ul. Grunwaldzkiej od miejsca odkrycia reliktów drewnianej drogi do zjazdu do Galerii "Stara Ujeżdżalnia". "Badania pozwolą na określenie chronologii i sprawdzenie jak na tym odcinku zachowała się droga drewniana" – czytamy w komunikacie WUOZ.
Urzędnicy zaznaczają, że nie ma możliwości, by droga została zachowana. Zamiast tego po przeprowadzeniu badań archeologicznych fragment może zostać zrekonstruowany na terenie dzielnicy Staromiejskiej Jarosławia.
Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: WUOZ Przemyśl