Bracia udusili się w piwnicy pełnej warzyw. "Poziom tlenu półtora procenta"

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/b
Źródło:
PAP
Na miejscu pracowali strażacyMarta Gajda / Radio Kielce
wideo 2/4
Na miejscu pracowali strażacy

Dwaj mężczyźni nie żyją, a ich matka walczy o życie. Jak ustaliła policja, mężczyźni udusili się po zejściu do piwnicy, w której przechowywane były warzywa. 57-latka, która zeszła ich szukać, straciła przytomność.

Kobieta zadzwoniła na numer alarmowy w piątek po południu. Powiedziała, że nie może się skontaktować z dwoma synami, którzy są w piwnicy budynku, pełniącej rolę przechowalni warzyw. Następnie zeszła ich poszukać.

Kiedy pod dom w Jakubowicach (świętokrzyskie) przyjechała straż pożarna, kobieta oraz jej synowie leżeli nieprzytomni w piwnicy.

- Strażacy ewakuowali trzy osoby: dwóch braci w wieku 27 i 30 lat oraz ich matkę. Podjęto natychmiastową akcję reanimacyjną. Niestety życia mężczyzn nie udało się uratować. Ich matka została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Kielcach – powiedział kpt. Mateusz Tarka z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pinczowie.

Życia dwóch mężczyzn nie udało się uratowaćMarta Gajda/Radio Kielce

Winne warzywa?

Zdaniem strażaków do tragedii doszło prawdopodobnie wskutek deficytu tlenu. - Strażacy, przy użyciu detektorów wielogazowych, badali atmosferę w tym pomieszczeniu. Poziom tlenu w piwnicy wynosił tylko półtora procenta, a normalnie w powietrzu powinno być około 21 procent tlenu – podkreślił strażak.

Przyczyny tragedii wyjaśni policjaMarta Gajda/Radio Kielce

Wskazał też prawdopodobną przyczynę takiej sytuacji. - Zagłębienia terenu charakteryzują się niedoborem tlenu, im są położone niżej, tego tlenu jest mniej. Również gromadzone warzywa mogą pobierać tlen i doprowadzić do takiej sytuacji – zaznaczył kpt. Tarka.

Postępowanie prowadzone przez policję pod nadzorem prokuratury ma wyjaśnić wszystkie okoliczności tragedii.

Do tragedii doszło w Jakubowicach (Świętokrzyskie)Google Maps

Autor:wini/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marta Gajda/Radio Kielce