Igrzyska w Krakowie: Zapytają mieszkańców, ale referendum nie będzie

Konsultacje społeczne odbędą się w marcu
Konsultacje społeczne odbędą się w marcu
Źródło: Wikimedia (CC BY-SA 3.0) | Zygmunt Put

W Krakowie między 15 marca a 31 maja odbędą się konsultacje społeczne dotyczące organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 – zdecydowali w środę radni. Przepadła za to poprawka w sprawie referendum.

Przedmiotem konsultacji będzie dokument aplikacyjny, który 14 marca ma być złożony do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

- Dokument ten mówi, jak Kraków zamierza przeprowadzić igrzyska, jaki będzie ich program, gdzie będą rozgrywane poszczególne dyscypliny, jaka infrastruktura jest potrzebna i jakie będą koszty organizacji ZIO. Kwoty, które dzisiaj funkcjonują w przestrzeni publicznej, to pobożne życzenia Krakowa, jakie fundusze na rozwój infrastruktury komunikacyjnej miasto chciałoby uzyskać z budżetu państwa czy z UE - mówił radny PO Tomasz Urynowicz.

Urynowicz zaznaczył, że zgodnie z obowiązującymi przepisami działania promocyjne związane z olimpiadą mogą się rozpocząć w Polsce dopiero 15 marca, a jeśli chodzi o promocję międzynarodową dopiero w listopadzie.

Spotkania z mieszkańcami

Dokument aplikacyjny będzie dostępny w siedzibach Urzędu Miasta, w Radach Dzielnic, zostanie opublikowany w internecie. Koncepcja organizacji ZIO 2022 ma być także prezentowana na spotkaniach z mieszkańcami Śródmieścia, Podgórza, Krowodrzy i Nowej Huty.

Zainteresowani będą mogli zgłaszać uwagi na piśmie, drogą elektroniczną oraz za pośrednictwem portalu Dialog Społeczny.

Wyniki konsultacji mają być podane do publicznej wiadomości.

Jagna Marczułajtis-Walczak o organizacji ZIO w Krakowie

Jagna Marczułajtis-Walczak o organizacji ZIO w Krakowie

Dwa projekty uchwał

Niewiele różniące się od siebie projekty uchwał dotyczących konsultacji zgłosiły kluby radnych PO i PiS.

PiS chciał przeprowadzenia w ramach konsultacji tzw. sondażu deliberatywnego, czyli takiego w którym mieszkańcy są ankietowani przed i po debacie z ekspertami oraz uzyskaniu pakietu informacji o danej sprawie. Taki sondaż zająłby jednak co najmniej 3-4 miesiące, znacznie dłużej niż konsultacje i poprawka w tej sprawie nie została przyjęta.

Radny niezależny Sławomir Ptaszkiewicz zgłosił poprawkę, by w sprawie ZIO 2022 odbyło się w Krakowie referendum. - Najlepiej zorganizować je przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego, aby decyzja krakowian była znana przed lipcem, gdy MKOL nadaje miastom status miasta – kandydata – wspierał go inny radny niezależny Mirosław Gilarski. Poprawka dotycząca referendum nie została przyjęta.

Występujący na sesji Rady Miasta przeciwnicy organizacji ZIO mówili, że ludzie potrzebują chleba i pracy, a nie igrzysk.

Zimowe igrzyska w Krakowie budzą wiele emocji. Pomysł ma zwolenników, ale są również osoby sceptyczne wobec tej idei. Domagają się referendum.

Przeciwnicy apelują o organizację referendum

Przeciwnicy apelują o organizację referendum

Decyzja w 2015 roku

O prawo przeprowadzenia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku walczy pięć miast - Pekin, Ałma-Ata, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem zapadnie na 127. sesji MKOL w Kuala Lumpur w sierpniu 2015 roku.

Polska po raz drugi ubiega się o zimowe igrzyska - poprzednio olimpiadę w 2006 roku chciało zorganizować Zakopane. Wówczas jednak zawody odbyły się w Turynie.

Autor: JUST/par / Źródło: PAP/TVN24 Kraków

Czytaj także: