Komendant krakowskiej straży pożarnej ogłosił właśnie casting na hejnalistę. Ta praca nie musi być już domeną mężczyzn. Panie też mogą spróbowac swoich sił w konkursie. Być może więc niebawem słuchać będziemy słynnej melodii, granej przez hejnalistkę.
Hejnał Mariacki to jeden z najwyraźniejszych i przez to najlepiej rozpoznawalnych symboli Krakowa. Melodia grana jest co godzinę z okien Wieży Mariackiej kościoła Najświętszej Marii Panny, znajdującego się przy Rynku Głównym.
Można zostać hejnalistą
Casting na hejnalistów został ogłoszony, ponieważ dwóch z nich - po ponad dwudziestu latach - odchodzi na emeryturę. - Gdybym potrafił grać, to na pewno bym w tym castingu wystartował - mówi Marcin Kwaśny, reporter TVN 24 i przekonuje: - Widok z okna Wieży Mariackiej jest absolutnie bezcenny.
Konkurs ma zostać ogłoszony na przełomie października i listopada. Jakie cechy powinien posiadać kandydat na hejnalistę? Początkowo nazywano ich "trębaczami wieżowymi" i dobierano spomiędzy nienagannie się prowadzących mężczyzn w wieku 20-35 lat, umiejących czytać i pisać. Od 1874 roku hejnalistami są zawodowi strażacy.
Chociaż zawód hejnalisty kojarzy się raczej z męską profesją, do udziału w konkursie mogą się zgłaszać także kobiety. Pierwszy hejnał grany przez kobietę zabrzmiał w 1993 roku, ale dopiero teraz panie mogą startować w oficjalnym konkursie.
Hejnał grany jest na cztery strony świata
- Dyżur hejnalisty trwa 24 godziny - opowiada reporter. Pełniony jest zazwyczaj jednocześnie przez dwóch trębaczy-strażaków zawodowej straży pożarnej. Każdy z nich gra hejnał 48 razy, poprzedzając każdą rundę pociągnięciem za linę wieżowego zegara. O każdej pełnej godzinie hejnał rozbrzmiewa czterokrotnie w różne strony świata: pierwszy raz w stronę Wawelu, dla króla (kierunek południowy). Drugi raz: w stronę magistratu, dla burmistrza (na zachód). Trzecie trąbienie jest dla gości, a więc na północ, w kierunku Barbakanu, a ostatnie – dawniej dla kupców, a teraz dla komendanta straży, na Mały Rynek.
Od 1927 roku, by usłyszeć hejnał, nie trzeba już przyjeżdżać do Krakowa. Transmitowany jest bowiem przez radio. Na wieży, w izdebce hejnalistów, znajduje się, świetnie pracująca od ponad siedemdziesięciu pięciu lat, tuba przekazująca melodię złotej trąbki do siedziby radia, a stamtąd na cały świat.
Wieża hejnalistów była remontowana
W lipcu 2013 roku wojewódzki konserwator zabytków, w porozumieniu m.in. ze strażą pożarną, której funkcjonariusze są hejnalistami, zdecydował o zamknięciu obiektu dla zwiedzających.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Hejnał grany jest z Wieży Mariackiej na Rynku Głównym:
Autor: ps / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Stanisław Rozpędzik