TVN24 | Kraków

Zmarł profesor Franciszek Ziejka, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Miał 79 lat

TVN24 | Kraków

Autor:
pp
Źródło:
PAP

W nocy z soboty na niedzielę w wieku 79 lat zmarł w Krakowie profesor Franciszek Ziejka, historyk literatury, profesor nauk humanistycznych, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. 1 października miał odebrać "Laur Jagielloński" za wybitne naukowe dokonania w ostatnich pięciu latach.

Profesor Franciszek Ziejka zmarł w nocy z soboty na niedzielę po długiej i wyczerpującej chorobie. "Do końca był żywo zainteresowany życiem akademickim i kulturalnym" - przekazał Polskiej Agencji Prasowej Adam Koprowski z biura prasowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

1 października były rektor UJ i przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa miał odebrać "Laur Jagielloński" za wybitne naukowe dokonania w ostatnich pięciu latach. 3 października skończyłby 80 lat.

W latach 1999-2005 sprawował funkcję rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego

Franciszek Ziejka urodził się w Radłowie w powiecie tarnowskim. W latach 1958-1963 studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Instytucie Filologii Polskiej UJ. W 1971 roku uzyskał stopień naukowy doktora, broniąc rozprawy poświęconej symbolice "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. W 1982 roku habilitował się na podstawie pracy zatytułowanej "Złota legenda chłopów polskich". Dziewięć lat później otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych i objął stanowisko profesora nadzwyczajnego. W 1998 roku został profesorem zwyczajnym.

Ziejka przez wiele lat kierował w Instytucie Polonistyki UJ Katedrą Literatury Polskiej XIX wieku. W latach 1990-1993 był dziekanem Wydziału Filologicznego UJ, następnie przez dwie kadencje prorektorem UJ, zaś w latach 1999-2005 sprawował funkcję rektora UJ.

Przez sześć lat przewodniczył Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, a przez trzy lata był przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Był członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności. Przewodniczył Radzie Muzeum Narodowego w Krakowie, był członkiem m.in. Rady Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Rady Muzeum "Zamek Królewski na Wawelu". Przez wiele lat reprezentował Polską Akademię Umiejętności w Association Bibliotheque Polonaise de Paris (Biblioteka Polska w Paryżu). Był członkiem Komisji ds. Etyki w Nauce przy Polskiej Akademii Nauk oraz Kapituły Nagród Premiera Rządu RP.

Prof. Ziejka został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Wykładał ponad siedem lat na uniwersytetach francuskich (w Aix-en-Provence oraz w Paryżu). Na Uniwersytecie Narodowym w Lizbonie założył pierwszy w dziejach Portugalii lektorat języka i kultury polskiej.

Był członkiem komitetów redakcyjnych kilku pism naukowych. Od 2005 roku przewodniczył Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa oraz Radzie Fundacji Panteon Narodowy w Krakowie.

Autor licznych publikacji, w tym wielu poświęconych literaturze. Godność doktora honoris causa nadało mu pięć polskich uniwersytetów. Ma honorowe obywatelstwo Tarnowa, Sanoka i Radłowa. Otrzymał liczne odznaczenia polskie i zagraniczne, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Gloria Artis, Wielki Złoty Krzyż za Zasługi na Rzecz Republiki Austrii, Palmes Academiques, Ordre National du Merite, Legia Honorowa (Chevalier), Krzyż Mauthausen Pro meritis, Grande Oficial da Ordem do Merito (Portugalia), Wielki Krzyż Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Prof. Ziejka był powszechnie lubiany przez studentów i współpracowników.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:pp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości